Katarína TEKLA Blažová – Maľba 90 – 19 – výstava

Dátum a čas:
piatok - 13. 12. 2019 - nedeľa - 26. 01. 2020 - 11:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa


Výstavný projekt Katarína TEKLA Blažová – Maľba 90 – 19 košickej umelkyne, maliarky a textilnej výtvarníčky je retrospektívnym pohľadom na autorkinu maliarsku, tematicky rôznorodú a do veľkej miery autobiografickú tvorbu ostatných tridsiatich rokov. V nej kontinuálne pracuje okrem iných aj na témach spojených s údelom ženy ako rodičky a matky. Tie spracovala v maľbe i vo veľkorozmerných tapisériách cyklu Moira (1993-96) a v rokoch 2000 – 2018 ich ďalej rozvinula v sérii veľkorozmerných malieb na plátne. Výstava je sprístupnená v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku od 13. decembra 2019 do 26. januára 2020.

Katarína Tekeľová Blažová (1945), autorka tapisérií, art-protisov a maliarka, vyštudovala Vysokú školu výtvarných umení v Bratislave, ateliér monumentálnej maľby a tapisérie, u prof. Petra Matejku (1965-1971). Realizovala viacero výtvarných diel v architektúre v technikách sklo, mozaika, vitráž, art- protis a autorsky tkanej tapisérie, viazanej a tkanej tapisérie v spolupráci s Moravskou gobelínovou manufaktúrou vo Valašskom Meziříčí, medzi inými aj oponu pre Štátne divadlo v Košiciach. V roku 2012 sa stala finalistkou maľby a grafiky prestížnej medzinárodnej ceny pre súčasné umenie Celeste Prize. Autorkina tvorba bola predstavená na domácich aj zahraničných výstavách (SNM Bratislava, Východoslovenské múzeum, Dům umění Brno, Slovenský kultúrny inštitút Budapešť, Rakúske kultúrne centrum Osterreich-Haus, Palais Pallfy Viedeň a i.) a je zastúpená v štátnych a súkromných zbierkach. Žije a pracuje v Košiciach spolu s manželom Františkom Blažom a synom Markom.

Otvorené denne od 11:00 do 18:00 okrem pondelka.

Vstupné: 1 €


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.