Kino Úsmev uvádza premiéru: Meky

Dátum a čas:
štvrtok - 16. 07. 2020 - 21:00 - 23:00

Miesto konania:
Amfiteáter


Prvý slovenský Zlatý slávik z roku 1982 Miro Žbirka má svoj celovečerný dokumentárny film, ktorého názov sa zhoduje s prezývkou Meky. Mapuje dlhú životnú cestu a umeleckú dráhu československého hitmakera. V Prahe žijúci Slovák, ktorého hudobným vzorom bol vždy Paul McCartney, napísal niektoré z najlepších piesní 70. a 80. rokov. Sondu do jeho sveta ponúkne divákom v premiére Kino Úsmev v Amfiteátri 16. júla 2020.

Miro Žbirka napísal nesmrteľné hity ako Biely kvet, Atlantída, Čo bolí to prebolí, Múr našich lások, 22 dní, Len s ňou, Nespáľme to krásne v nás, S tebou je kríž, Prvá, Možno sa ti zdá, Denisa či Katka. Podľa tvorcov má film strhujúci príbeh, tempo, emócie a prekvapenia. Žbirkovu spoveď dopĺňajú súčasné zábery koncertu v Londýne i rozsiahly archívny materiál. Životopisný dokument natočil Šimon Šafránek, ktorý za svoj predchádzajúci film King Skate získal Českého leva.

„Snažili sme sa urobiť filmový portrét, aký tu nie je. Bez sentimentu a pátosu, ale s humorom. Energický a podvratný. S hlasitou hudbou a predovšetkým pokiaľ možno úprimný a emocionálny, ľudský,“ hovorí o svojom diele režisér.

Dokument Meky vypráva o nekonečnej oddanosti hudbe, o viere vo vlastnú cestu, o tom, ako s eleganciou prekonať veľké spoločenské revolúcie i životné zvraty. Žbirku samotného a jeho skutočný život pozná len málokto. Film predstavuje populárneho speváka z tesnej blízkosti, celkom otvorene a úprimne a v neočakávaných súvislostiach a s humorom.

Čo všetko postretlo legendárneho muzikanta od chvíle, keď po prvý raz vzal do ruky gitaru až do momentu, keď svoj život odhalil filmárom, si budete môcť pozrieť už čoskoro bez pozlátka. Dozviete, že to bola cesta dlhá a strastiplná, ale stála za to.

Premietanie sa začína o 21:00 hod.

Vstupné: 5 €

Vstupenky online:


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.