Koncert Dvojportrét/Česká a Slovenská hudobná avantgarda

Dátum a čas:
pondelok - 28. 04. 2014 - 17:00 - 19:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


inz_dvojportretDo Košíc prichádzajú ďalšie hudobné osobnosti. Tentoraz sú to hudobní skladatelia Marek Kopelent, ktorý bude mať v deň koncertu 82 rokov a Roman Berger. V Kasárňach/Kulturparku sa stretnú na koncerte  “Dvojportrét/Česká a Slovenská hudobná avantgarda/Praha-Bratislava-Cieszyn” 28. apríla o 19:00.

Hudobná avantgarda, prejavujúca sa v 60. rokoch minulého storočia na území vtedajšieho Československa, postavila tvorbu českých, ale aj slovenských skladateľov do medzinárodného kontextu tak prirodzeným spôsobom, ako nikdy predtým.

Kým na Slovensku sa celé avantgardné snaženie sústredilo okolo chýrnych smolenických seminárov a súboru Hudba dneška, české avantgardné prúdy konštituoval súbor Musica Viva Pragensis pod vedením Zbyňka Vostřáka.

Najvýraznejšou skladateľskou postavou v Prahe bol Marek Kopelent. Je legendou nielen českej, ale predovšetkým našej spoločnej – československej hudobnej avantgardy. Naproti tomu slovenský skladateľ poľského pôvodu Roman Berger predstavuje osobnosť skladateľa – mysliteľa, pohybujúceho sa medzi dvoma svetmi – svetom dobra s vierou v jeho existenciu a zla, ktorého najstrašnejšie podoby citlivo vníma a nesmierne ťažko znáša.

Program:

Roman Berger – Sonáta 1960 (1960)

Roman Berger – Spevy Douvy (2012)

Marek Kopelent – Zátiší pre komorný súbor (1968)

Bloudivý sen pre mezzosoprán a klavír (2010-2012)

Furiant  pre klavírne trio (1979)

Agnus Dei pre soprán a komorný súbor (1983)

 

hostia: Marek Kopelent (CZ)

Roman Berger (SK/PL)

Eva Šušková – soprán

Denisa Šlepkovská – mezzosoprán

Quasars Ensemble

Ivan Buffa – dirigent


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.