Kruhy na vode

Dátum a čas:
štvrtok - 12. 12. 2013 - piatok - 31. 01. 2014 - 12:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Bravo 1. poschodie vpravo

OTVÁRACIE HODINY: pondelok – piatok: 14:00 – 18:00 
Návštevu mimo otváracích hodín je možné dohodnúť si na tel. čísle +421 908 742 657.

Kruhy_na_vode_Kruhy na vode je výstava prác z medzinárodnej súťaže remeselného dizajnu. Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) v spolupráci s Ministerstvom kultúry Slovenskej republiky organizujú výstavu, ktorá vznikla v roku 2000 ako európsky projekt, do ktorého sa zapojilo osem krajín (Nórsko, Maďarsko, Slovensko, Rakúsko, Dánsko, Fínsko, Estónsko, Sardínia).

Každá z nich pripravila samostatnú súťažnú prehliadku, Slovensko (ako jediné) projekt rozvinulo do podoby bienálnej súťaže v gescii ÚĽUV-u a tá sa teraz po reinštalácii v Brne, Berlíne a Poľsku presunula do Košíc.

Súčasťou vernisáže 12. 12. 2013 v Kasárňach/Kulturparku bolo vyhlásenie nového ročníka súťaže Kruhy na vode 2014.

 „Je to výstava ocenených diel 7. ročníka súťaže, ktorá sa v pravidelných dvojročných intervaloch koná od roku 1999. Novinkou posledného ročníka bol medzinárodný „višegrádsky” rozmer. Súťaž hodnotila porota zložená z odborníkov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska a bola po prvýkrát otvorená pre účastníkov z týchto krajín,“ uviedla kurátorka Viera Kleinová.

Kruhy na vode, vyprofilované za desaťročie svojej existencie na prehliadku predovšetkým domáceho remeselného dizajnu sa tak sprístupnili aj zahraničnej konfrontácii. Cieľom súťaže je podpora a propagácia zanikajúcich tradičných remesiel cestou ich približovania hlavne mladej generácii. Dizajn s remeselnými znakmi sa tak stáva dôležitou formou presadzovania lokálnej identity. Siedmy ročník zachovl členenie na „profesionálnu” a „študentskú” sekciu, ako aj rozdelenie kategórií podľa materiálového kľúča. Výsledky súťaže priniesli viaceré invenčné pohľady na využitie tradičných predmetov ako napr. dreveného šindľa, blanciara alebo nové riešenia včelieho úľa, detskej kolísky, či hudobných nástrojov. Svoju atraktívnosť inšpiračného zdroja si opäť uchovala výšivka, ktorá sa objavovala nielen v textile či šperku, ale aj v nábytkových a stolovacích realizáciách. Úspešnou stratégiou je aj využívanie nových technológií v tradičných kontextoch či tzv. digitálne remeslo.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.