Krzysztof Zanussi – Filmové dni

Dátum a čas:
utorok - 28. 10. 2014 - štvrtok - 30. 10. 2014 - 16:00 - 17:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Na Filmových dňoch v Košiciach, ktoré sa budú konať v Kasárňach/Kulturparku a Kunsthalle/Hale umenia v dňoch 28. a 30. októbra , sa osobne zúčastní aj jeden z najvýznamnejších európskych režisérov a scenáristov súčasnosti  Krzysztof Zanussi  (1939). Výnimočný človek poľského pôvodu, ktorého tvorbu poznajú na celom svete, je držiteľom mnohých významných ocenení. Je tvorcom filmov, reflektujúcich spoločenskú situáciu v krajine a plných otázok, týkajúcich sa hľadania mravných hodnôt a zmyslu života. Ako režisér pracoval doteraz na viac ako 70 filmoch pre kiná a televíziu, k 59 doteraz napísal scenár. Príležitostne sa venuje aj tvorbe dokumentov a divadelnej a opernej réžii. Ako hlboko veriaci je poradcom pápeža v oblasti audiovizuálnej kultúry.

Program:

Kasárne/Kulturpark

Utorok – 28. 10.

18:00 – Rok pokojného slnka

Príbeh filmu je založený na základe skutočného rozprávania, ktoré Zanussi počul na jednom diskusnom filmovom seminári. Dej filmu sa odohráva v období tesne po druhej svetovej vojne blízko novovzniknutej pohraničnej oblasti, kde sa odohráva milostný príbeh poľskej utečenky z východu a amerického vojaka. Umelecká hodnota filmu bola ocenená v roku 1984 na festivale v Benátkach, kde získal Zlatého leva, čo bolo v dejinách poľského filmu úplne prvýkrát.

20:30 – Persona non grata

Persona non grata je univerzálna psychologická dráma rozohraná v prostredí diplomatických intríg v Montevideu. Wiktor, poľský veľvyslanec v Uruguaji, je neobyčajne poctivý človek, ktorý v časoch komunizmu pôsobil v demokratickej opozícii. Práve mu zomrela žena a on prežíva obdobie hlbokého smútku. Po rokoch sa stretáva s ruským priateľom Olegom, ktorý je námestníkom ministra zahraničia. Ich priateľstvo je však poznamenané dvoma podozreniami: podľa Wiktorových úvah mohol byť Oleg na ambasádu vyslaný preto, aby sa pokúsil infiltrovať sa do poľskej opozície. Druhé podozrenie má osobnejší charakter: Wiktor sa domnieva, že Oleg mohol byť milencom jeho ženy.

Kunsthalle/Hala umenia

Streda – 29. 10. 

18:00 – Rodinný život

Dramatická snímka predstavuje mladého inžiniera Vila, ktorý je nútený vrátiť sa do svojho, pred rokmi opusteného, domova. Po príchode je šokovaný stavom rodiny i povahou jej členov. Stelesňuje ich cynická a trochu narušená sestra Bella, ktorá má za sebou pokus o samovraždu, zatrpknutá matka, unavená životom, otec, ktorý sa živí nelegálnym pálením alkoholu, hlavne pre vlastnú potrebu…

20:30 – Iluminácia

Zanussiho charakterizuje v najvýznamnejšom období jeho tvorby vecne analytický prístup k skutočnosti, poznamenaný skepsou a nedôverou k suverénnym súdom. Intelektuálna obozretnosť spája s rešpektom k základným mravným hodnotám, ústiacim do obhajoby človeka ako individuality. Iluminácia je filozofická esej o podstate ľudského bytia, obrazovo zložená zo série hraných, ostro strihaných sekvencií, dokumentárnych záberov z laboratórií, tovární, prírody, z diskusií študentov i z výrokov autentických vedeckých osobností.

“Iluminácia” – zážitok z náhleho porozumenia, osvietenia pravdou, láka hrdinu, ktorý neuspokojený štúdiom bez kontaktu so skutočnou vedou, ide vlastnou cestou: cez fyzikálne pracovisko a biologické kabinety, neobíde astrofyziku, zakopne o astrológiu, zúčastní sa hypnotických seansí, hľadá odpovede na mučivé otázky v psychiatrických nemocniciach i pri rozhovoroch s mníchmi – chce poznať prirodzenosť a podstatu človeka, aby si správne zvolil svoje miesto. Stav milosti však nenachádza, jeho niekoľkoročné hľadanie sa končí rezignáciou, vzbudzujúcou smútok, nie však zúfalstvo. K zmiereniu sa so životom dospieva až po mnohých vlastných rozhodnutiach, uskutočnených s plnou zodpovednosťou a s pocitom povinnosti voči manželke a dieťaťu.

Štvrtok – 30. 10.

18:00 – Štruktúra kryštálu

Film odhaľuje stretnutie dvoch bývalých spolužiakov, študentov fyziky, z ktorých jeden buduje vedeckú kariéru a jeho životnou motiváciou je profesionálny úspech. Svoje úspechy však dosahuje nie celkom poctivou cestou, zatiaľ čo druhý žije so svojou ženou v pokoji na vidieku a je zástancom slobodného a jednoduchého života v súlade s prírodou. Ponúka sa otázka, či je život úspešného univerzitného vedca plnšia než existencia vedca, inklinujúceho k rodinnému životu na samote.

20:30 – Návrat (Rewizyta)

Rewizyta je filmom o ďalších osudoch aktérov zo snímky Krzysztofa Zanussiho zo 70. rokov – Rodinný život, Ochranné sfarbenie a Konštanta. Čo sa s nimi stalo? Kde teraz sú? Ako od tej doby žili? Snímka je poskladaná ako zo starého, tak z nového materiálu formou interview s postavami zo spomínaných filmov.

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.