Leto v parku: Joga v parku

Dátum a čas:
utorok - 16. 08. 2016 - 16:00 - 17:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Už tretí rok v rámci festivalu Leto v parku prinášame cvičenie Joga v parku, ktoré je súčasťou projektu Moja pohoda. Zameriava sa na cvičenie jogy a zenu s cieľom navodenia harmónie, pohody tela i mysle. Telo a myseľ sú navzájom prepojené a keďže v súčasnom svete, plnom informácií, je naša myseľ neustále zamestnaná, často strácame schopnosť bdelého bytia v prítomnom momente. Naše telo nám vie v tom úžasne pomôcť. Dokáže byť len v prítomnom okamihu, napriek tomu, že naša myseľ rozmýšľa nad vecami z minulosti alebo plánuje v budúcnosti.

jogaPráve preto najskôr zameriame pozornosť na telo, precítime ho v jednoduchých pozíciach jogy a jemným strečingom mierne uvoľníme pocit svalovej stuhnutosti. Aby sme sa lepšie dokázali spojiť so sebou, ponoriť sa do vlastného vnútra, budeme venovať pozornosť aj nášmu dychu. Dych neustále prirodzene plynie a to z neho robí skvelú pomôcku cvičenia. Jeho sledovaním si môžeme trénovať bdelosť. Pri cvičení jogy sa nezameriame len na relaxáciu tela a mysle, ale starostlivo volenou zostavou cvikov sa pokúsime zažiť, čo vlastne naša myseľ je a ako my jej prostredníctvom, cez jej filter, vnímame seba a svet navôkol. Naučíte sa jednoduchú techniku, ktorou sa dá myseľ stíšiť, aby sa stala tou vašou oázou pokoja v ruchu neustále sa meniaceho sveta.

Pre tohtoročný festival Leto v parku sme si vybrali dva termíny cvičení a to 2. 8. (nov Mesiaca) a 16. 8. (spln Mesiaca). Voľba týchto dvoch termínov súvisí s astrologickým vplyvom Mesiaca, ktorého nov podporí nový začiatok a spln prináša naplnenie. Tieto dva protiklady, prázdne a plné, sú známym čiernobielym symbolom jing jang zobrazené v harmonickej rovnováhe neustáleho striedania a premeny. A práve túto schopnosť premeny, našej transformácie, cvičením bdelosti mysle ešte podporíme.

Druhé cvičenie (16.8.) bude tematicky zamerané na pocit dostatku, štedrosť a vďačnosť. Spokojnosť so sebou, svojím životom, vzťahmi… sa rodí v našom vnútri. Tento stav rovnováhy našej psyché by sa dal zjednodušene označiť aj ako „myseľ dostatku“. Jej opak je neustála túžba mať viac, niečo iné, lepšie, novšie, čo nás vedie do chaotického stavu nespokojnosti s tým, čo máme, čo sa v našom živote deje alebo kto sme my. V tomto stave nespokojnosti sa naša myseľ dokáže zacykliť  a potom aj dosiahnutie cieľov neprináša vytúžený efekt pocitu naplnenia. Sú viaceré techniky, ktoré nás dokážu naladiť na skutočné vnímanie reality, práve takej aká je, a sú spojené s rozvíjaním múdrosti a súcitu k sebe i ostatným. Tak sa skutočne stávame strojcami vlastného šťastia.

Cvičenie sa začína na pódiu Golf o 18:00 hod.

Vstup: voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.