LVP: Banda, Ľudové mladistvá, RuSnack´s – koncerty

Dátum a čas:
piatok - 04. 08. 2017 - 16:30 - 20:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Slovenská tradičná hudba, ale aj iných národov má na festivale Leto v parku vyhradený samostatný večer v zelenom prostredí areálu Kasární/Kulturparku. Na pódiu pod hviezdami sa 4. augusta vystriedajú až tri skupiny.  V úvode vystúpi prešovská kapela RuSnack´s (18:30), po nej Ľudové mladistvá (19:45) a záver trojkoncertu bude patriť slovenskej world music skupine Banda (21:00).  

Banda, ktorá od roku 2003 prezentuje etnickú hudbu v modernom spracovaní, sa pri svojej tvorbe inšpiruje predovšetkým slovenskou tradičnou hudbou, ale aj inými hudobnými žánrami (blues, jazz, beat, pop, stará hudba) a hudbou iných národov (balkánskych, keltských, slovanských, afrických a latinskoamerických). Prevažne slovenské ľudové piesne a melódie (ale aj poľské, španielske, moravské, rusínske, ukrajinské, rómske a autorské) sú spracované formou pestrých, originálnych aranžmánov. Pri svojej produkcii používa akustické nástroje: cimbal, violu, husle, kontrabas, heligónku, mandolínu, buzuki, bicie, rôzne druhy perkusií a sample akustických nástrojov (keyboard). Využíva bohaté vokály s rešpektom k tradícii a lokálnym osobitostiam, ale aj v celkom novej, originálnej podobe.

Hudobný projekt Ľudové mladistvá, ktorý vznikol v r. 2016, je zaujímavou novinkou len 24- ročného skladateľa, klaviristu a zakladateľa projektu, Martina Majla Štefánika, ktorý spája prvky folklóru, jazzu, vážnej a energickej modernej hudby. Fúzia zdanlivo nesúrodých prvkov je v jeho aranžmánoch ojedinelá. Jeho skladby svojím jedinečným rukopisom prinášajú invenčný prístup k spracovaniu ľudových piesní. Deväťčlenná skupina okamžite po svojom vzniku vzbudila záujem širokej verejnosti.

Funky-popová prešovská kapela RuSnack´s vznikla v roku 2015. Spočiatku prerábala rusínske ľudové piesne do moderného šatu, neskôr začala s vlastnou tvorbou. Frontman a zároveň aj spevák Ladislav Ladomirjak ju založil spolu s bubeníkom Jánom Uhriňákom. Vzápätí oslovili svojho kamaráta saxofonistu Jána Lazoríka, ktorý sa k nim pridal. O basgitaristovi dlho nerozmýšľali a zavolali si Matúša Bačinského. Do začínajúcej kapely prijal pozvanie aj gitarista Igor Polorecký, ktorý s nimi nahral 2 single (Pidmanula pidvela, Ivanku Ivanku), ale pre pracovné vyťaženie od nich po pár mesiacoch odišiel. Na jeho miesto ťažko hľadali náhradu, ale nakoniec sa im to podarilo. Dnes túto pozíciu zastáva vynikajúci gitarista Miloš Humeník.

Vstupné: 8 € predpredaj/10 € v deň podujatia

Vstupenky online:

 

 

 

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.