LVP: DUBIOZA KOLEKTIV & PPE – koncert

Dátum a čas:
piatok - 24. 07. 2015 - 17:00 - 19:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Rock, reggae, rep, dub a spev, ale najmä Balkán prinesie na festival Leto v parku jedna z najpopulárnejších a medzinárodne uznávaných balkánskych kapiel DUBIOZA KOLEKTIV z Bosny, ktorá vystúpi v Košiciach 24. júla a v areáli Kasární/Kulturparku odohrá staršie skladby z doterajších šiestich albumov, ale aj nový singel Happy Machine.

Dubioza Kolektiv - by Goran LizdekBosnianska kapela nemá problém vypredať koncerty v Európe. Veď MTV jej udelilo cenu za najviac vysielané kapely z regiónu, Fat Boy Slim hrávajú ich skladbu Balkan Funk v DJ sete po medzinárodných festivaloch a Bill Gould z Faith No More produkoval album Wild Wild East. Dubiozu si všimli aj Time magazine a BBC, zobrazili ich ako legitímny hlas Bosny a celého balkánskeho regiónu. Ostré texty kapely kritizujú vlastenectvo a nespravodlivosť v Bosne a Hercegovine, ktoré dospeli do vojny v Juhoslávii v 90. rokoch. Dubioza naopak vyzdvihuje mier, porozumenie a toleranciu, a to veľmi živelným spôsobom. Energiou a nástrojmi nabité skladby sú mixom rocku, reggae, dubu (dub sa vyvinul z reggae na Jamajke, na prvý pohľad ide o pomalú a temnú hudbu s prepracovaným zvukom, výraznou basou a prekombinovanými bicími), spevu a repu. Doteraz vydali šesť štúdioviek, tri z nich sú celé naspievané v bosnianskom a tri v anglickom jazyku.

Charakteristickým rysom ich vystúpení je predovšetkým živelnosť. Dubioza dokáže strhnúť publikum. Hudobníci majú v sebe neuveriteľnú energiu, ktorú rozdávajú na všetky strany. Spievajú, ale aj rapujú o veciach, ktoré sa im nepáčia. Sú veľkými odporcami nacionalizmu. To všetko komponujú do rytmu východoeurópskej hudby strihnutej reggae a rockom.

Dnes večer „ochutnáme“ aj PUDING PANI ELVISOVEJ. Slovenská elektro-indie-popová kapela, známa aj pod skratkou PPE, bola založená ako hudobný projekt v roku 1995 v Košiciach. V decembri 2004 vyšiel jej debutový album Automati, o tri roky druhý Play/Pause/Eject, v roku 2010 tretí π (pí) a vlani štvrtý „TBA“. Hudba skupiny má jedinečný svojský rukopis, pričom ide o mix tanečnej elektronickej hudby a iných experimentov. V rokoch 2010-2014 získala na Radio_Head Awards trikrát za sebou ocenenie Najlepšia koncertná kapela roka. V roku 2011 s pesničkou Astoria aj Singel roka. Na Lete v parku predstavia svoj nový album s názvom Tektonická platňa.

Vstupné: predpredaj 8 €/na mieste 10 €

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.