Macbeth – predstavenie divadla Kontra

Dátum a čas:
nedeľa - 31. 01. 2016 - 16:00 - 17:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Profesionálne divadlo Kontra so stálou scénou v Spišskej Novej Vsi je jediným divadlom na Spiši, ktoré získalo najprestížnejšie divadelné ocenenie u nás – Dosky 2007 “Objav sezóny” a prezentovalo sa nielen v Poľsku či Čechách, ale aj vo Veľkej Británii (Festival Edinburgh Fringe, Bristol). Svojim zameraním je na Slovensku ojedinelé, premiérovo uvádza diela ešte nehrané, tie, ktoré dobyli svetové divadelné scény a získali mnohé ocenenia po celom svete. Na svojom konte má 10 premiér.

Prvou bol írsky hit Howie a Rookie Marka O’Roweho, ktorý sa stretol s obrovským prijatím u divákov i kritiky. Inscenácia získala cenu Prekvapenie Novej drámy 2007 v Bratislave. Nemenej úspešné boli aj Rum a vodka C. McPhersona, Kamene vo vreckách Marie Jones, Bedbound E. Walsha atď. Všetky inscenácie boli prvými uvedeniami týchto hier na Slovensku.

Do Košíc sa Profesionálne divadlo Kontra opäť vracia 31. januára  s dielom génia zo Stratfordu Wiliama Shakespeara Macbeth. Predstavenie, ktoré režírovala Klaudyna Rozhin je inšpirované učením Eckharta Tolleho. Je to strhujúca reinterpretácia jednej z najtemnejších, najkrvavejších a najnapínavejších tragédi Shakespeara.

V tejto inscenácii niet Duncana, Banqua, Macduffa, dokonca ani Lady Macbeth (Človek, ktorý zabil spánok). Je len hlavný hrdina (herec Peter Čižmár). Človek, ktorý trpí. Trpí, lebo sa stotožňuje s vlastnými myšlienkami. Identifikuje sa s falošným egom a ním vykonštruovaným príbehom.

Režisérka a autorka adaptácie Klaudyna Rozhin sa nerozhodla drámu „prepísať“ na prehovor jednej postavy, práve naopak, nechá protagonistu odohrať party hneď niekoľkých postáv naraz. Na javisku sa tak objaví Macbeth, Lady Macbeth, Duncan, Banquo, Macduff, tri čarodejnice, ale i Ross, Angus, bezmenný vojak či najatý vrah – a to nielen v textovej rovine. Je len hlavný hrdina. Peter Čižmár odlišuje jednotlivé postavy mimikou, gestami i zmenou postoja a pozície v hracom priestore.

Vstupné: 4 € v predpredaji/6 € na mieste

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.