Marec v kultúre

Dátum a čas:
piatok - 28. 02. 2014 - nedeľa - 30. 03. 2014 - 22:00


RonaiiPETER RÓNAI: LEN PRE PLAVCOV…

Do 16. 3., utorok – nedeľa, 11:00 – 18:00

Kunsthalle/Hala umenia Košice

Prvý titul vo výstavnej dramaturgii roka 2014 v košickej Kunsthalle/Hale umenia je rozsiahla prezentácia  popredného mix-mediálneho umelca Petra Rónaia (1953) pod názvom Len pre plavcov…

Vstupné: 1 €, dôchodcovia/ZŤP/študenti 0,70 €

 

VÝSTAVY FOTOGRAFIEK – ILLAH VAN OIJEN, MAIJA LAURINEN A MIRA GÁBEROVÁ

Do 6. 4., streda – nedeľa, 11:00 – 18:00

Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa

Tvorba Illah van Oijen z Holandska a Maija Laurinen z Fínska priniesla nové pohľady na našu krajinu tak, ako ich vidia autorky s rodiskom za hranicami. S video inštaláciami sa prezentuje reprezentantka mladej generácie slovenských umelcov Mira Gáberová.

Vstup: voľný

 

VÝSTAVA MICHALA ČERNUŠÁKA 

Do 6. 4., streda – nedeľa, 13:00 – 18:00

Kasárne/Kulturpark, budova Bravo

Obrazy Michala Černušáka MY VYRIEŠIME VAŠE PROBLÉMY/WE WILL SOLVE YOUR PROBLEMS sú zo súkromnej zbierky Milana Dobňáka.

Vstup: voľný

 

ULTRAVIOLET MOVEMENT 

Do 12. 3., utorok – sobota, 15:00 – 18:00

Kasárne/Kulturpark, pavilón November

Vlasta Žáková sa počas leta 2013 zúčastnila na rezidencii v Londýne v Red Gallery. Tam mala príležitosť spoznať mnoho kreatívnych ľudí, výsledkom čoho bola výstava s názvom Ultraviolet Movement (Ultrafialový pohyb), ktorá sa konala na konci jej rezidencie. Teraz však, o pol roka neskôr, prichádza jej práca do Košíc. Pozrieť si jej pozoruhodné diela si návštevníci môžu do 12. marca.

Vstup: voľný

 

JAPONSKO EURÓPSKYMI OČAMI 

Do 30. 4., utorok – nedeľa:  11:00 – 18:00

Od 18. do 26. 3. ZATVORENÉ z dôvodu inštalácie novej výstavy

Kunsthalle/Hala umenia Košice

Fotografický projekt Japonsko európskymi očami  trvá od roku 1999 a v rámci neho organizuje nadácia EU – Japan Fest European Eyes on Japan/Japan Today rezidenčné pobyty pre fotografov z Európy, aby zaznamenali pre budúce generácie obraz rôznych prefektúr Japonska na tému každodenného života súčasných Japoncov.Pätnásty ročník, na ktorom sa zúčastnili Martin Kollár a Olivier Metzger, bol zameraný na oblasť Chiba v juhovýchodnej časti regiónu Kanto.

Vstupné: 1 €, dôchodcovia/ZŤP/študenti 0,70 €

 

FATS BAND posterFATS JAZZ BAND + KASCHAUER KLEZMER BAND

8. 3., 19:00

Kasárne/Kulturpark

Swingová kapela Fats Jazz Band ako jediná na Slovensku hrá akusticky štýlovú swingovú hudbu tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia v originálnych aranžmánoch tak, ako ste ju kedysi mohli zažiť v nočných kluboch New Orleansu. Kaschauer Klezmer Band interpretuje klezmerovú hudbu presiaknutú folklórnymi hudobnými tradíciami východnej Európy, Balkánu, slovenského a  rómskeho folklóru, obohatenú prvkami klasickej i modernej hudby (jazz, latino, reggae, rock).

Vstupné: 6 €/4 € v oblečení v štýle tridsiatych a štyridsiatych rokov

 

filozoom 2-page-001FILOZOOM 2

11. 3., 19:00

Kasárne/Kulturpak, pavilón Papa

FiloZoom je séria podujatí, ktorú pripravuje síce partia mladých akademikov, ale prístupnou a popularizačnou formou pre všetkých, ktorí majú vlastný názor a vedia sa oň i podeliť.

Vstup: voľný

VON Z KRUHU II

11. 3., 25. 3., 9:00

Výmenník Jegorovovo

Pokračovanie komunitného projektu umelkyne Ľudmily Horňákovej so seniormi Košíc. Stretnutia budú tentokrát sústredené na tvorbu časopisu Letokruhy na tému “ Byť či nebyť“. Popri tom si budú môcť seniori nacvičiť tanečné predstavenie Generačný monument. Kto rád píše alebo tancuje je srdečne vítaný. V prípade záujmu neváhajte zavolať našej kultúrnej mediátorke Mirke na 0907 716 637.

 

OCHOTNÍCKE DIVADLO

11. 3., 25. 3., 17:00

Výmenník Brigádnická

Okolo Michala Maguru sa sformovala skupina mladých ľudí, ktorí si od začiatku výborne rozumeli. Ak ste však mali záujem zapojiť sa a nevyhovoval vám termín náboru, stále máte šancu, a to do konca marca. Naša skupina je možno malá, ale s veľkým potenciálom (a s prevahou žien). Ak aj ľudia vo vašom okolí prejavujú známky hereckého talentu, neváhajte ich informovať o našom ochotníckom súbore. Jeho dvere sú otvorené všetkým, ktorí majú viac ako 12 rokov. Horná hranica nie je, pretože ako povedal Michal Magura, „vek nie je dôležitý, hlavná je láska k divadlu a chuť hrať.“

 

ZDRAVIE V NAŠICH RUKÁCH

12. 3., 19. 3., 25. 3., 17:30

Výmenník Važecká

Obyvateľka sídliska Nad Jazerom  Klára Hodničová, ktorá sa zaoberá programami zdravia už vyše 30 rokov vám porozpráva svoj vlastný životný príbeh – ako si udržať zdravie. Je to cyklus vzájomných skúseností, týkajúcich sa nášho života a zachovania zdravia.

 

LITZOOM

12. 3., 18:00

Kasárne/Kulturpark, pavilón Papa

Pozývame vás do Kasární/Kulturparku do pavilónu Papa na prvý LitZoom. Programový formát je pre všetkých milovníkov literatúry. Témou bude jazyk a metafora.

Vstup: voľný

 

KOMUNITNÁ ZÁHRADA

12. 3., 19. 3., 14:00

Výmenník Wuppertálska

Pravidelné stretnutia , ktoré budú slúžiť na zveľaďovanie Komunitnej záhrady pri výmenníku zanietenými záhradkármi a susedmi zo sídliska.

 

TERASANKY

12. 3., 19. 3., 26. 3., 15:30

Výmenník Obrody

Tvorivá dielňa pod vedením Brigity Hurajovej, obyvateľky sídliska Terasa je zameraná na tvorbu patchworku, bábok, obrúskov a rôznych doplnkov.

 

Z ULICE (MÓDNY DIZAJN)

12. 3., 19. 3., 26. 3., 17:00

Výmenník Važecká

Hľadáme šikovné ručičky a za módou bažiace duše, ktoré k nám prídu a spolu vytvoria novú módnu kolekciu. POZOR! Počas 19. marca a 16. apríla sa k nám pripoja aj módni blogeri, zástupcovia webových magazínov, profesionálni návrhári, stylisti a zástupcovia módnych značiek. Preto by nemali váhať ani tí, ktorí nemajú skúsenosti s praxou, ale módna teória je im blízka.

 

ARANŽÉRSKE DIELNE

12. 3., 19. 3., 26. 3., 17:00

Výmenník Jegorovovo

Počas pravidelných stretnutí sa pod vedením Jany Novákovej naučíte mnohým technikám ručných prác. V marci a apríli to bude napríklad zdobenie konára na japonský spôsob, obojstranná veľkonočná ikebana, výroba a dekorovanie obručí na servítky a mnohé ďalšie.

Vstup: 2 eurá

 

 

 

plagat_FINALHUDBA Z ČIAS KOŠICKEJ MODERNY II.

17. 3., 19:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

Marcový koncert v Kasárňach/Kulturparku je venovaný výlučne ruskej kultúre  – hudbe a výtvarným dielam z čias Košickej moderny II.

Program:

Jevgenij Iršai – Before leaving (2011)

Gavriil Popov – Komorná symfónia op. 2

Quasars Ensemble, Ivan Buffa (dirigent)

Vstupné: 8 €/4 € študenti, ZŤP

Predaj vstupeniek hodinu pred koncertom na mieste jeho konania.

 

filozoom 2-page-003LITZOOM – OPEN BOOK

19. 3., 19:00

Kasárne/Kulturpark, pavilón Papa

Vstup: voľný

 

TÝŽDEŇ FRANCÚZSKEHO FILMU

19. – 21. 3., 19:00, Kasárne/Kulturpark

22. – 23. 3. Výmenník Brigádnická

22. 3., 13:10, 15:10, 17:15, 19:30

23. 3., 13:30, 15:10, 17:00

Filmová prehliadka “Créme de la créme” nenadväzuje na tradíciu Medzinárodného festivalu frankofónneho filmu FIFFBA, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Ide o samostatnú nesúťažnú filmovú prehliadku, ktorá je orientovaná na kvalitný francúzsky film.

Vstupné: 4 €/2 € (študent/senior)

Permanentka: 15 €/11 € (študent/senior)

 

TVORIVÁ DIELŇA S JANKOU BUČKOVOU

20. 3., 26. 3., 17:00

Výmenník Važecká

Tvorivé dielne s výtvarníčkou Janou Bučkovou sa každý mesiac zameriavajú na inú tému. V marci to bude tradícia a v apríli pečiatkománia.

Vstupné: 2 €

 

DEŇ NÁPADOV

20. 3., 27. 3., 17:00

Výmenník Wuppertálska

Pestrým programom tejto tvorivej dielne vás každý týždeň prevedú Ingrid Pizňáková a Nikola Dikejová. Vstupné 1 €/dospelí, dieťa 0,50 €.

 

HRY S VOSKOM A PAPIEROM

21. 3., 16:00

Výmenník Obrody

Pod vedením Petra Knapa sa naučíte nielen zaujímavú techniku maľovania horúcim voskom, ale aj to, ako si z papiera jednoduchým spôsobom vytvoriť pekné veci.

 

 

7_choreografov7 CHOREOGRAFOV

23. 3., 18:00

Sedem podôb súčasného tanca, sedem duetov, sedem osobností, sedem ciest, sedem spojení, sedem motívov, sedem energií. Čo vznikne, keď jeden celok pripravuje sedem individualít, sedem tvorcov? Spolu môžu vytvoriť harmonický celok alebo v predstavení môže prevážiť energia rozmanitosti. Je to unikátny tanečný autorský projekt. Predstavenie pracuje s témou duetov prostredníctvom očí siedmich choreografov, vyzretých tvorcov slovenského súčasného tanca.

Vstupné: 6 €/3 € dôchodcovia, ZŤP

 

VÝSTAVA CAMERA NATURA

24. 3., 17:00

Výmenník Štítová

Katarína Hudačinová využíva pri svojej tvorbe poznatky z histórie fotografie, tvorí camerou obscurou a fotografie prenáša na rôzne netypické materiály, aby umocnila ich výpoveď. Výstavou prinesie pohľad na prírodu svojimi očami.

VEDECKÁ KAVIAREŇ

25. 3., 18:00

Výmenník Obrody

Neformálne popularizačné prednášky pre verejnosť, v ktorých vám každý mesiac , v spolupráci s Jánom Gálikom zo Slovenskej akadémie vied, prinášame nové vedecké témy. V marci to bude nukleárna medicína s podtitulom: Keď atóm nezabíja, ale pomáha.

 

LETECKÉ ESÁ
25. 3., 15:00

Výmenník Obrody

Stretnutia nadšencov leteckého sveta, na ktorých bývalí vojaci a výsadkári pod vedením Imricha Nováka diskutujú o všetkom, čo im preletí hlavou.

 

HERBÁR CYPRIÁN

26. 3., 15:00

Výmenník Wuppertálska

Tvorivá dielňa Herbár Cypriána vzniká vďaka ľuďom, ktorí sa starajú o Komunitnú záhradu. Rovnako ako do výmenníka pribúdajú noví návštevníci, pribúdajú aj nové rastliny, bylinky či stromy do záhrady. Rozhodli sme preto výtvarne spracovať informácie o každej rastline v záhrade a vytvoriť tak spoločný herbár, ktorý sme nazvali „Cyprián“. Ten bude obsahovať informácie o rastlinách, výlisky, obtlačky či kresby, ktoré budú doplnené o vymyslené mottá či rôzne recepty k nim. Takýmto spôsobom, postupne vznikne jednotná zbierka z Komunitnej záhrady KVP, prostredníctvom ktorej ju môžeme prezentovať.

 

PRIVATE NATIONALISM

27. 3. – 30. 4., 18:00

Kunsthalle/Hala umenia Košice

Pozývame na vernisáž výstavy Private Nationalism, ktorá sa uskutoční 27. marca o 18. hodine v Kunsthalle/Hale umenia Košice. Medzinárodný výstavný projekt je vytvorený v spolupráci s inštitúciami Approach Arch Assotiation Pécs (H), MODEM Debrecín (H), Kassakovo Centrum (SK), SPACE Bratislava (SK), K13 – Košické kultúrne centrá, Divus Praha (CZ), Bunkier Sztuki Krakow (PL)  Ostrale Dražďany (D) a Apartment Project Istanbul (T). Projekt  predstaví výtvarné diela, reagujúce na pálčivú problematiku nacionalizmu, aktuálnu, no špecifickú vo všetkých zúčastnených krajinách. Umelecké diela budú vystavené postupne v Prahe, Košiciach, Pécsi, Krakove, Drážďanoch.

utorok – nedeľa: 11:00 – 18:00

Vstupné: 1 €, dôchodcovia/ZŤP/študenti 0,70 €

ART DANCE 2014

27. 3., 19:00

Kasárne/Kulturpark

V tanečnom predstavení Art Dance 2014 vystúpi BoBALET, tanečná skupina, ktorá zoskupuje aktívnych tanečníkov vo veku od 16 do 30 rokov.

Vstupenky v predaji hodinu pred začiatkom predstavenia na mieste jeho konania.

 

SKEJTOVÝ WORKSHOP 

27. 3., 15:00

30. 3., 13:00

Výmenník Ľudová

Mladší aj starší chlapci a dievčatá, príďte a začnite jazdiť na skejte, naučte sa nové techniky a triky a zabavte sa počas skejtových workshopov. Cena za workshop je 1 €.

 

FAŠIANGOVÁ VESELICA

28. 3., 15:00

Výmenník Wuppertálska

Príďte sa zabaviť do spoločnosti strašidiel a príšer, ktoré k fašiangom neodmysliteľne patria. Sprievodný program si pripravilo CVČ Pauzička a pre deti budú nachystané tvorivé dielne, súťaže a mnoho iných aktivít.

 

VEDECKÝ BRLOH – LEGO ROBOTY

29. 3., 14:00

Výmenník Obrody

Ak vaše deti majú viac ako 6 rokov, môžete im rozšíriť obzory v našom Vedeckom brlohu. Každý mesiac im spoťáci a Mária Zentková privedú vedca, ktorý so sebou prinesie zaujímavú interaktívnu prednášku z prostredia vedy a techniky. V marci to bude zábavné programovanie KONCERT LEGO robotov. Brlohom vás prevedie Danka Daneshjoová.

 

KNIŽNÝ KLUB – AROMATERAPIA

29. 3., 17:00

Výmenník Obrody

Klub milovníkov kníh, ktorý sa stretáva vo výmenníku raz mesačne, prináša vždy inú tému. Spolu tu môžete poohovárať vaše obľúbené knižné postavy alebo získať odporúčania na nové tituly. Marcovou témou bude aromaterapia.

 

DIVADLO NEON

30. 3., 19:00

Kasárne/Kulturpark

Košické Divadlo NEON prichádza po minuloročnej premiére na scénu Kasární/Kulturparku s reprízou tragikomickej inscenácie„Tri“, ktorú herci odohrajú 30. marca o 19:00. Autorkou scenára a zároveň režisérkou je Zuzana Dovičáková. Dej sa odohráva v jednom dome, v troch časových obdobiach a jeho hlavnými hrdinkami sú tri ženy z jednej rodiny, z ktorých každá chce žiť život podľa vlastných pravidiel a túžob.

Vstupné: 2 €, študenti 1,50 €

 

BILLY BARMAN – MODRÝ JAZYK

3. 4., 19:30 

Kasárne/Kulturpark

Nový album Modrý jazyk predstavila skupina Billy Barman na sklonku minulého roka. Do dnešného dňa zbiera hudobná novinka výrazne pozitívne reakcie kritikov a recenzentov. Kapela sa rozhodla urobiť radosť zberateľom a vydať novinku i vo forme vinylu. Na jar navyše precestuje celé Slovensko, aby album naživo predstavila fanúšikom v ich obľúbených hudobných kluboch. V Košiciach sa zastaví 3. apríla.

Predaj vstupeniek: http://predpredaj.zoznam.sk/sk/listky/714/billy-barman

Viac o programe TU.

 


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.