Mazal tov! – festival židovskej kultúry

Dátum a čas:
štvrtok - 03. 07. 2014 - sobota - 05. 07. 2014 - 22:00


MAZALtov2014_plagat_mailFestival židovskej kultúry MAZAL TOV! sa po dvoch úspešných ročníkoch uskutoční po tretíkrát počas prvého júlového víkendu 2014. Je otvorený všetkým návštevníkom so záujmom o kultúru a umenie, bez rozdielu národnosti či vierovyznania. Košice na niekoľko dní opäť ožijú židovskou kultúrou, keď privítame umelcov z Izraela, Poľska, Maďarska, Českej republiky a Slovenska.

Program:

 

PIATOK, 4. JÚL

Ferenc Jávori (HU) & Kaschauer Klezmer Band (SK)

18.00|Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice|vstupné: 7/4 € . Otvárací koncert festivalu bude patriť Ferencovi Jávorimu s domácim Kaschauer Klezmer Band. Jávori je skladateľ, klavirista, spevák a líder Budapest Klezmer Band, jedna z vedúcich osobností revival hnutia klezmerovej hudby. Košickí klezmeri sa výrazne inšpirovali práve jeho aranžmánmi, no ich priama hudobná spolupráca sa stane reálnou až na tomto koncerte.

Max Klezmer Band (PL)

20.00|Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice|vstupné: 7/4 € Kapela Max Klezmer Band z Krakova pôvodne vychádzala z tradičnej židovskej hudby, postupne si vďaka inovatívnym aranžmánom vytvorila osobitý štýl s prvkami jazzu, indickej aj balkánskej hudby. Na hudobnej scéne existuje od roku 1998, kedy ju založil kontrabasista Max Kowalski. Na konte má päť albumov, na poslednom z nich – Hush, Hush (2012) sa podieľal aj vynikajúci spevák Maciej Maleńczuk. Kapela pravidelne účinkuje v Poľsku i v zahraničí a aktuálne hrá v medzinárodnom zložení (PL, FR, UK).

SOBOTA, 5. JÚL

PapaQuiz – MAZAL TOV! špeciál

18.00|Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice|vstupné/zápisné: 1 € PapaQuiz – MAZAL TOV! špeciál preverí vaše vedomosti z oblasti židovskej kultúry, umenia a tradícií. Kvízové večery v podnikoch sú populárnym formátom, ktorý k nám prišiel zo Spojeného kráľovstva. Ich princípom je odpovedanie na otázky zo všeobecného prehľadu, avšak PapaQuiz je výnimočný tým, že je zameraný na vedomosti z oblasti umenia a kultúry. Vytvorte si 2- až 6-členný tím, nezabudnite si rezervovať miesto, oprášte svoje vedomosti, príďte sa zabaviť a ak budete dosť dobrí i niečo vyhrať. Rezervácie miest na: papaquiz@artlover.com

Židovské obrázky

19.30|Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice|vstup voľný Vernisáž výstavy fotografií Židovské Košice očami študentov Školy úžitkového výtvarníctva. Výstava potrvá do konca júla 2014.

theAngelcy (IL)

20.00|Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice|vstupné: 7/4 € theAngelcy je šesťčlenná formácia, ktorá sa zrodila v horúcom Tel Avive v roku 2011 a onedlho na to začala dobýjať rádiá a hudobné kluby nielen v Izraeli. Ich hudba poslucháčovi odovzdáva vlastný príbeh a nenápadne sa dostáva pod kožu. Unikátny ansámbel sláčikových a dychových nástrojov, perkusií, gitár a vokálov stavia na tradičnom folku, blues, reggae, na pesničkárskom majstrovstve Leonarda Cohena, či Boba Dylana.

NEDEĽA, 6. JÚL

Beáta Beregrad Grünmannová (SK) & EldoraRE (CZ)

18.00|Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2, Košice|vstupné: 7/4 € Autorské čítanie známej blogerky Beáty Beregrad Grünmannovej spojené s koncertom sefardských piesní. História skupiny EldoraRE siaha do roku 2006, kedy sa multižánrový gitarista, lutnista a hudobný skladateľ Ondřej Jalůvka stretol so speváčkou, poétkou a renesančnou ženou Annou Jelínkovou. Od tej doby sa stretávali pri spoločných projektoch s olomouckými súbormi, špecializujúcimi sa na interpretáciu barokovej a súčasnej opery, Musica Figuralis a Ensemble Damian. Popri opere spolu začali hľadať hudobnú polohu, v ktorej by mohli zúročiť bohaté hudobné skúsenosti a našli ju v hudbe európskej renesancie, baroka a v piesňach sefardských židov. Výsledkom experimentovania bol projekt hudobného tria spolu s perkusionistom Jindřichom Jakubalom.

SPRIEVODNÉ PODUJATIA

4 – 6. 7. – Artfórum na festivale MAZAL TOV!

2. – 3. 8. – Potulky Židovské Košice

14. 8. – Ofir Shwartz Trio na festivale Leto v parku


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.