Milan Árendáš – FAJANSA – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 12. 06. 2014 - štvrtok - 07. 08. 2014 - 22:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Budova Bravo, 1. poschodie
Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV) autorskou výstavou Milana Árendáša FAJANSA približuje tvorbu jedného z najvýraznejších slovenských majstrov majoliky. Kolekcia vyše 80 exponátov s nezameniteľným rukopisom autora obsahuje prevažne solitérne kusy v charakteristických tvaroch a dekoroch, inšpirovaných najmä habánskou keramikou. Široké kardinálske taniere, hranaté a baňaté fľaše, sedliacke a pyskaté džbány, vázy, korbele, albarelá či kachlice dekorované náročnou fajansovou technikou, predstavujú to najlepšie zo súčasnej slovenskej majoliky.

Pre Árendášovu keramiku je typická osobitá farebnosť, ktorú získava miešaním glazúr a farieb. Má rád zemité tóny, jeho farby sú plastické, majú jedinečnú, takmer hmatateľnú štruktúru. Autor s obľubou používa dekorovanie nádob mramorovaním. Do náhodne vzniknutého vzoru domaľováva svoje obľúbené vtáčiky či iné motívy.

Milan Árendáš (1959) sa vyučil v Slovenskej ľudovej majolike a s ÚĽUV-om začal spolupracovať v roku 1979. Je nositeľom prestížneho ocenenia majster ľudovej umeleckej výroby, ktoré získal ako jeden z najmladších už vo veku 28 rokov. Žije a tvorí v Tvrdošovciach. V poslednej dobe sa venuje hlavne kachliarstvu.

Výstava trvá do 8. augusta. Otváracie hodiny sú od pondelka do piatka od 13:00 do 18:00. Vstup je voľný.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.