Miroslav Bucher: Portrét zeme – výstava ZATVORENÉ!!!

Dátum a čas:
štvrtok - 06. 02. 2020 - nedeľa - 15. 03. 2020 - 11:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa


Na základe nariadenia Ústredného krízového štábu SR, podľa ktorého sa zakazuje usporiadanie všetkých verejných podujatí v krajine z dôvodu hrozby epidémie nového koronavírusu, je výstava zatvorená.  

Výtvarník Miroslav Bucher sa vo svojej umeleckej tvorbe inšpiruje prírodou. Tvorí veľmi originálne diela. Jeho pestrofarebné maľby, vytvorené pomocou akrylu a oleja, sa budú v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku vynímať na výstave Portrét zeme od 7. februára do 15. marca 2020.

Uplynulo už pol tisícročia, odkedy Albrecht Altdorfer namaľoval prvú samostatnú krajinomaľbu v novodobých dejinách. Krajina sa zaobišla bez akéhokoľvek svätca, možno preto, že sama je posvätná a svätí by tam boli akosi navyše. Takýto odkaz zanechal prvý krajinár. Dnes už takmer nenájdeme kultivovaného maliara, ktorý by tomuto odkazu načúval, ktorý by sa programovo venoval krajinárstvu. Pre súčasné sofistikované vizuálne umenie preferujúce ideu pred estetikou je maliar – krajinár čosi ako prízrak z minulého či predminulého storočia.

„Miro Bucher je maliar, ktorý krajinu nielen maľuje, ale ju aj systematicky skúma v jej aspektoch estetických a filozofických a hľadá nové možnosti jej maliarskeho výrazu. Krajinomaľba preňho nie je prekonanou kapitolou v dejinách maliarskej tvorby, naopak, každým novým plátnom sa púšťa do nového dobrodružstva,“ približuje autora kurátor Jozef Ridilla.

Ako dodáva, jeho krajiny sú kompozične, lineárne i farebne štylizované a abstrahované konštrukcie. Nie sú to krajiny geografické, povestné „esencie“ konkrétneho miesta a času. Skôr než o špecifickej krajine hovoria viac o krajine ako takej, o metafyzike prostredia, ktorú prehliadame, o zrkadlení ľudskej duše v prostredí, ktoré je jej dané, o podvedomej túžbe človeka po „splynutí“ s krajinou, o nemom úžase, ktorý v nás vyvoláva pohľad do krajiny ako hmatateľnej projekcie božského, pripomínajú nadradenosť krajiny a prírody človeku.

Vernisáž: 6. februára 2020 o 17:00 hod.

Vstupné: 1 €

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.