MusicZoom – Recyklovaná hudba

Dátum a čas:
streda - 16. 04. 2014 - 17:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Peter Katinapavilón Papa

Popularizačný cyklus o klasickej hudbe pod názvom Music Zoom prináša sériu prednášok hudobného a rozhlasového publicistu Petra Katinu.

Netradičné rozprávanie o hudbe bude opäť 16. 4. o 19:00 na tému Recyklovaná hudba s podtitulom Ako opätovne využiť hudbu. Bude to rozprávanie o tom, ako renomovaní autori, skladatelia a interpreti naprieč rôznorodým žánrovým spektrom opätovne upravujú, adaptujú, prekomponujú a istým spôsobom recyklujú  rôzne hudobné diela, využívajúc ich jednotlivé časti, prvky, témy, motívy  a melódie, ktoré tak dostávajú nový, často neobvyklýobsah i formu alebo z nich dokonca vznikajú úplne nové diela.

Na rozdiel od pilotnej prednášky MusicZoom o zakázanej hudbe, ktorá sa venovala striktne klasickej hudbe, bude téma Recyklovaná hudba znamenať prierez klasikou, jazzom, alternatívou a zabrúsi dokonca i do vôd pop-music. Zjednodušene sa dá povedať, že pôjde o rozprávanie, ktoré bude siahať „od Bacha po Kylie Minogue.“ Predstavíme si zrecyklované diela z dielne známych hudobníkov, akými sú Ton Koopman, Uri Caine či Brad Mehldau, pozrieme sa na to, ako upravili slávne diela vynikajúci hudobníci a zoskupenia ako napríklad Manuel Hidalgo, Leszek Mozdzer, Barbara Sukowa, Biréli Lagrene, Christophe Desjardins alebo Cris de Paris.

Rozprávanie bude opäť sprevádzané bohatými audio vstupmi a bude obsahovať i niekoľko zaujímavých video ukážok.

Music Zoom predstavuje platformu, ktorá rôznym spôsobom spája zásadné informácie zo sveta klasickej hudby so zaujímavosťami, novými kontextami a aktuálnymi detailmi, ktoré sa do učebníc dejín hudby nevošli. Sú to príbehy zakázanej hudby v rôznych obdobiach dejín, osudy neznámych,  zabudnutých a  znovuobjavených skladieb či spôsoby, akými sa dá hudba opätovne zrecyklovať na ďalšie využitie, ale i pozoruhodné osudy autorov a interpretov, ktoré až doteraz neboli príliš známe. Prednášky ponúknu zaujímavé hypotézy o vzťahu slávnych osobností ku klasickej hudbe, zamerajú sa na hudbu exotických geografických oblastí a budú skúmať, ako vplýva prostredie  a jeho genius loci na hudbu, ktorá v ňom vznikla.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.