Nesúď knihu podľa obalu – beseda

Dátum a čas:
streda - 09. 12. 2015 - 9:00 - 10:30

Miesto konania:
Výmenník Brigádnická


Pri príležitosti Dňa ľudských práv (10. 12.) organizuje MVO PROXIMA* v spolupráci s OZ Ďakujem – Paľikerav diskusiu so živými knihami – predstaviteľmi rómskej menšiny. O svoje jedinečné príbehy sa s podelia 9. decembra od 11:00 hod. vo Výmenníku Brigádnická s dobrovoľníkmi z OZ Paľikerav a žiakmi základných a stredných škôl. Hosťom bude hudobník Vladimír Sendrei.  

„Besedu uskutočníme v rámci projektu Putovná živá knižnica, ktorý podporil Úrad vlády SR z programu Kultúra národnostných menšín. Zaoberáme sa najmä aktivitami na odbúravanie predsudkov voči menšinám a presadzovaniu hodnôt a akceptácie kultúrnych odlišností. Robíme zážitkové neformálne aktivity, besedy, kultúrne vystúpenia… Venujeme sa tiež rozvoju kľúčových životných zručností u znevýhodnených detí a mládeže. Živú knižnicu doplníme o aktivity neformálneho vzdelávania, zameraného na ochranu ľudských práv,“ uviedla Eva Farkašovská z mimovládnej organizácie MVO PROXIMA*.

Živá knižnica je špecifickým typom besedy, ktorej cieľom je napomôcť odbúravaniu predsudkov a negatívnych stereotypov. Koncept vznikol v Dánsku, kde mimovládna organizácia „Stop násiliu“ uskutočnila prvú živú knižnicu počas najväčšieho dánskeho festivalu Roskilde Festival 2000. Odvtedy sa živé knižnice stali súčasťou mnohých verejných podujatí a veľkých festivalov po celej Európe. V poslednom období narastá počet tematicky zameraných živých knižníc, ktoré sa venujú témam ako prisťahovalci, rodová rovnosť, rómska menšina či náboženská tolerancia.

Živé knihy sú ľudia so silnými osobnými príbehmi a skúsenosťami, ktorí sú ochotní podeliť sa o svoje zážitky. Ich úlohou je vyrozprávať vlastné príbehy pri neformálnych rozhovoroch s čitateľmi a poslucháčmi. Deň ľudských práv je výbornou príležitosťou prehodnotiť náš zaužívaný stereotypný pohľad na ľudí a dianie okolo nás.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému MK SR.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.