NEW DANCE DAYS – Debris Company: Clear

Dátum a čas:
piatok - 11. 09. 2015 - 17:00 - 19:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


clear 3Festival súčasného tanca New Dance Days, ktorý vznikol so zámerom vybudovať v Košiciach platformu a stabilné zázemie pre súčasný tanec a predstaviť popredných choreografov a tanečníkov, opäť rozvíri vzduch v Kasárňach/Kulturparku. Od 11. do 14. septembra sa na pódiách budú striedať majstri tanca i rôzne štýly. Ponuka je pestrá. Prioritou podujatia je predstaviť originálnu tvorbu mladých umelcov.

Súbor Debris Company 11. septembra (19:00 hod.)  otvorí festival premiérou tanečno-divadelnej monodrámy Clear s podtitulom Existenciálne mystérium. Režisér Jozef Vlk vychádza z filozofie René Descarta – Pravda je to, čo je jasné a rozlíšené“. Jedna rozpoltená mysliaca bytosť. Obracia sa k vlastnej filozofii, prehodnocuje vlastnú minulosť, to čo už pozná, to, čo zdá sa mu už samozrejmé, svoje skúsenosti, staré rany, názory na svet, postoje, morálku, aby v sebe objavil nové, pretože niečo mu tu nesedí.

Život a smrť, narodenie a umieranie, lono a hrob. Všetko je navzájom spriaznené – ničenie a tvorenie, plodenie a zabíjanie, slasť a najhlbší žiaľ. Boh erotiky je zároveň aj bohom smrti. Ale je to zároveň aj boh masky a hry. Alebo je v týchto privátnych hrách niečo, čo svet a jeho hercov objasňuje?

Každý človek je bezvýhradne niečo, čo má svoj koniec. Alebo dokonca – každý je NAJVIAC konečnou vecou, ktorá na smetisko patrí. SOM KLAMANÝ ergo SOM: „Potrebujem metódu, nutne potrebujem metódu… všetko je tautológia, opakovanie premís. Matematika, metafyzika, náboženstvo. Pre mňa je skutočnosť ranná káva, pretože stimuluje moje zmysly…“

Dve ženy robia zrkadlovo oproti sebe ten istý pohyb takmer celé predstavenie. Debris Company vo svojich vystúpeniach  jemne osciluje medzi konceptuálnym prístupom a priamočiarym tanečným divadlom, teda medzi rozumom a telom. A v tom je súbor jedinečný.

Pre záujemcov pripravili tanečníci workshop, ktorý sa uskutoční 12. septembra od 10:00 do 12:00 hod. Tanečná hodina je zameraná na objavovanie vlastných fyzických možností tela cez princíp práce s podlahou a tlakom. Ponúka zážitok, ktorý nás „núti“ ísť za hranice svojho „fyzického ja“.

Vstupné: 8 €/4 €

Podujatie je spolufinancovanéí z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.