P. Korbička & L. Vítková – Akustické obrazy – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 18. 09. 2014 - nedeľa - 16. 11. 2014 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia Košice


Site-specific svetelnú inštaláciu Event of Space predstavili českí umelci Pavel Korbička a Lucie Vítková  v Kunsthalle/Hale umenia už počas festivalu Sound City Days a Bielej noci. V Košiciach si ju môžu návštevníci pozrieť až do 16. novembra.

Pavel Korbička sa zaoberá témou priestoru. K jeho uchopeniu a vizualizácii využíva svetlo a pohyb vzťahov, ale i abstraktných väzieb a situácií. Paralelne ho zaujíma priamy vzťah diváka a priestoru okolo neho, teda vymedzenie divákovho pohybu alebo naopak, jeho zneistenie a dezorientácia. Tieto otázky vizualizuje svetlom neónových trubíc alebo opticky definuje v projektoch zo svetlo vodivých polykarbonátových dosiek, ktoré svojou štruktúrou rozvádzajú svetlo do celého svojho objemu a okolitého priestoru.  Akustické obrazy boli vytvorené špeciálne na mieru pre tento výstavný priestor. Vytvára ich s hudobnou skladateľkou Luciou Vítkovou, ktorá okrem skladateľskej činnosti, hry na akordeón, fúkaciu harmoniku a spev má vzácne vypestovaný zmysel pre hudobnú improvizáciu, ktorá sa stala jedným z hlavných predpokladov spolupráce oboch autorov.

Skladateľka sa dotýka gumenných strún v látkovej bužírke, na ktorej je nanesený grafitový pigment, tuš alebo pečiatková farba. Struny sú napnuté v niekoľkocentimetrovej vzdialenosti pred podkladovou plochou. Ich uvedením do pohybu dotykmi, údermi a posúvaním s cieľom dosiahnuť potrebný zvuk. Vizuálne stopy na obrazovej ploche alebo strieknutím z diaľky sú priamym záznamom hudobného tvorivého procesu a s ním súvisiacich pohybových dejov.

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.