Party v 21. storočí – výstava

Dátum a čas:
streda - 04. 04. 2018 - nedeľa - 29. 04. 2018 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


Parta je ozdobná čelenka, symbol dospelého slobodného dievčaťa. Nosili ju najmä nevesty pri vydaji a bola súčasťou sviatočnej a obradovej úpravy vlasov. Keďže bola najdôležitejším a najkrajším prvkom svadobného kroja, vždy bola bohato zdobená a v každom regióne Slovenska odlišná tvarom, veľkosťou, použitými materiálmi, stužkami a doplnkami.

V súčasnosti sa kedysi tradičná súčasť ľudového odevu v 19. a 20. storočí stala ústredným prvkom jedinečného umeleckého projektu „Party v 21. storočí“, ktorý je venovaný pamiatke dlhoročnému umeleckému šéfovi a choreografovi Lúčnice, profesorovi Štefanovi Nosáľovi. Jeho cieľom je oživiť  slovenské skvosty pomaly upadajúce do zabudnutia.  Plátna s fotografiami žien, nosiacich party alebo vence v pestrých tradičných farbách slovenského folklóru, budú vystavené v budove Bravo od 4. do 29. apríla. Svetovo unikátne obrazy kombinujú tri umelecké odbory – fotografiu, maľbu na tvár a maľbu na plátno.

Súčasťou výstavy budú autorské dni v termínoch 5. – 8. a 26. – 29. 4. v čase od 11:00-18:00 hod. Na stretnutiach autori porozprávajú o vzniku projektu, o partách, o umení, o sprievodnej hudbe a o všetkom, čo ľudí zaujíma. Vždy bude zastúpený aspoň jeden etnológ a jeden z autorov projektu.

Vernisáž: 4. 4. 2018 o 17:00 hod.

Vstupné: 1 €

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.