Quasars Ensemble – záverečný koncert druhej sezóny

Dátum a čas:
pondelok - 15. 12. 2014 - 17:00 - 18:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Záverečný koncert druhej sezóny rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku – Quasars Ensemble zavŕši celoročný koncept uvádzania slovenskej historickej hudby v rôznych generačných či štýlových kontextoch. Kým úvodný februárový koncert mapoval hudbu predvojnovej Bratislavy, posledný koncert nazrie do rovnakého obdobia v paralelne sa rozvíjajúcej metropole východu. S dôrazom na tvorbu skladateľov východného Slovenska tentoraz prinesie súznenie zabudnutého Morceau II. barda nekonvenčného krídla slovenskej hudobnej moderny Jozefa Grešáka s nadčasovými Variáciami op. 27 viedenského majstra numiciózne tvarovaného expresionizmu Antona Weberna. Tie predstavovali zásadný inšpiračný zdroj tak pre majstra Grešáka, ako aj pre celú nasledujúcu generáciu slovenskej aj svetovej hudobnej avantgardy, pričom Webernova hudba priamo ovplyvnila hudbu druhej polovice 20. storočia na celom svete. U nás je však stále v určitom zmysle tabu.

Následný postmoderný priestor vyplnia generační súputníci z obidvoch pólov Slovenska – Peter Martinček z Bratislavy a Norbert Bodnár z Košíc.

Sprítomnenie skladateľa Oldŕicha Hemerku prostredníctvom jeho Hudby sfér nás prenesie späť do prvorepublikových Košíc so secesiou nadýchaným neskorým romantizmom spoločne s dielami Antonína Dvořáka a Sergeja Rachmaninova.
Locatelli Caprice Ivana Buffu opäť potvrdí, že historická hudba dokáže zrozumiteľne komunikovať s našou súčasnou dobou. Prirodzený časopriestorový dialóg dramaturgie koncertu prezradí mnohé o nás, o našom vnímaní umenia a zároveň priblíži vývoj nášho hudobného vkusu.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.