Retro film fest: Doktor Živago a Na východ od raja

Dátum a čas:
štvrtok - 26. 05. 2016 - 18:30 - 20:30

Miesto konania:
Amfiteáter


Filmové klasiky si budú môcť diváci pozrieť na veľkom plátne v Amfiteátri počas troch večerov. Pripravené sú pre nich filmové lahôdky, ktoré vstúpili do dejín kinematografie. Na 26. mája sa môžu tešiť na americkú drámu Doktor Živago, ocenenú šiestimi Oscarmi, natočenú v roku 1965 podľa známej knihy ruského spisovateľa Borisa Pasternaka v hlavnej úlohe s Omarom Sharifom, Júliou Christie a Geraldine Chaplin. Počas Retro film festu ešte uvidia romanticko-životopisnú krimi drámu Bonnie & Clyde (1967).

Román Doktor Živago vyniesol svojmu autorovi Nobelovu cenu za literatúru (1958), ale aj taký odpor sovietskeho režimu, že tvorca toto ocenenie radšej odmietol. Veľkolepá freska zachytáva najdramatickejšie obdobie novodobých dejín Ruska, prvú polovicu 20. storočia, teda predovšetkým prvú svetovú vojnu a boľševickú revolúciu.

V týchto ťažkých a krvavých časoch hľadá svoju cestu životom titulný hrdina, lekár s dušou básnika Jurij Živago. Nezaujíma ho politika, iba ľudská individualita. Je povolaný k tomu, aby pomáhal raneným a trpiacim. Svojim profesijným poslaním si je istý, avšak o to menej má jasno v citoch k ženám. Zatiaľ čo k sesternici Toni ho púta manželský sľub, potvrdený dieťaťom, ku krehkej dievčine Lare ho priťahuje porozumenie a milostná túžba. Jeho cestu navyše kríži všetkého schopný právnik Viktor Komarovskij, Larin bývalý milenec, ktorý je schopný prežiť za každého režimu a nemieni sa Lary vzdať.

Vstupné: 2 €

V rámci Retro film festu sa bude súbežne premietať aj v Aupark Shopping Center film NA VÝCHOD OD RAJA so začiatkom o 20:00 hod. V snímke režiséra Elii Kazana, natočenej podľa románu Johna Steinbecka podal James Dean výkon, ktorým prerazil na strieborné plátno a navždy sa zapísal do histórie Hollywoodu. Emocionálne pôsobivý film rozpráva príbeh osamelého mladíka Cala (Dean), bojujúceho o priazeň svojho prísneho otca (Raymond Massey) a obľúbenejšieho brata Arona (Richard Davalos). Snímka bola nominovaná na štyri Ceny Akademie®, Oscara®* , potom získala Jo Van Fleet za vedľajšiu rolu Calovej amorálnej matky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.