Richard Kitta: Self-Pages/Chapter 3 – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 13. 08. 2020 - sobota - 29. 08. 2020 - 11:00 - 18:00

Miesto konania:
Kunsthalle/Hala umenia Košice


Dielo Self-Pages („Seba-strany“) multimediálneho umelca Richarda Kittu predstavuje v rámci výstavného formátu Creative Playgrounds v Kunsthalle/Hale umenia (13. – 29. 8. 2020) model hypotetickej knihy vo virtuálnom prostredí a Chapter 3 („Kapitola 3“) je ďalšou ukážkou z tejto autorskej série.

Koncept diela vychádza z analýzy knihy ako hieratického funkčného objektu, ktorý má svoj obal, objem, tvar, škrupinu, má svoj obsah, odkaz, pamäť či lineárnu štruktúru. Fluidný charakter pomyselných strán narúša konvenciu čítania zľava-doprava, predpokladá však aj akt písania, ktorý ho definoval, a ten je v tomto prípade nelineárny.

Syntéza a rekonštrukcia virtuálnej knihy v podobe animácie je jedným z potenciálnych riešení alebo jedným z x-tých algoritmov, ktorý ju v danom momente definuje. Predpokladané úvodné a tirážne strany, strany obsahujúce grafémy v neznámom jazyku, strany obsahujúce obrazový materiál a poznámkový aparát alebo bezobsažné strany – vakáty sú z fluidného, bližšie nedefinovaného materiálu. Prechod medzi stranami sa stráca, kniha je digitálne kontinuum, vyvstáva otázka či je kniha schopná čítať samu seba. Časť virtuálnej hmoty (erráta) miestami vyteká mimo stanovený rámec, ocitá sa v iracionálnom priestore (priestor priestoru) a je navždy stratená. Kdesi vo vnútri sú však uchované informácie, ktoré neprenikajú na povrch, sú posvätným neporušiteľným objemom dát. Analýza-syntéza-analýza je autorskou naráciou, podporuje zdanlivú gradáciu diela, virtuálne dáta definované na začiatku sú v tejto kombinatorickej hre premiešané, zleptané, stečené, ostáva len nečitateľné jadro. Hoci je obsah knihy otvorený (semiotický), je navždy uzamknutý nielen pred čitateľmi, ale aj jej autormi.

Richard Kitta aj v tomto prípade ponúka svojský pohľad na mediálne umenie súčasnosti, ktoré v spojení s interdisciplinárnym diskurzom sám mixuje a vytvára formálne a funkčné invarianty, resp. originálne umelecké relikty. Autor hravým spôsobom pracuje s témou digitálnej pamäte, spochybňujúc otázku univerzálnosti obrazov v globalizovanom svete. Výstava ponúka aj predošlé práce zo série Self-Pages. Jednou z nich je aj kolaborácia s Michalom Murinom (Self-Pages / Chapter 1), ktorá vyústila do expozície na Seoul Mediacity Biennale v Seoul Museum of Art (KOR) v roku 2018.

Kurátorka: Dr. phil. Mag. art Denise Herz (AT)

Richard Kitta (*1979) je multimediálny umelec a kultúrny aktivista. Stojí za umeleckými projektmi DIG gallery, ENTER, MAO a Kotolňa. V rokoch 2004-2010 študoval na Fakulte umení TU v Košiciach v Ateliéri nových médií pod vedením Anny Tretter (DE). V roku 2011 absolvoval doktorandské štúdium na Akadémii umení v Banskej Bystrici, Ateliér Digitálne médiá / prof. Michal Murin. Momentálne pôsobí ako odborný pedagóg v rámci Ateliéru nových médií (FU TUKE). Aktivity v rámci platformy DIG / MAO (Media Art Office) pod jeho vedením prispeli k zisku titulu Košice – UNESCO / Creative City of Media Arts v roku 2017.

Diela Richarda Kittu sú ukážkou interdisciplinárnych presahov, ktorých zámerom je provokácia ku kontemplácii nad možnosťami médií a umeleckých subžánrov či (ne)zaužívaných umeleckých konceptov. Venuje sa tvorbe interaktívnych objektov a dizajnu digitálnych environmentov, pričom niektoré z jeho prác majú výsostne subverzívny podtón. Špecifickou oblasťou záujmu umelca je vizuálna a interaktívna poézia. Umelec žije a tvorí v Košiciach.

Výstava je sprístupnená denne okrem pondelka v čase 11:00 – 18:00 hod.

Vstupné: 2 €

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.