Rišo Kitta & Martin Kudla: Templates – výstava

Dátum a čas:
utorok - 20. 03. 2018 - nedeľa - 01. 04. 2018 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa


Galéria Alfa v Kasárňach/Kulturparku sa od 20. marca do 1. apríla stane miestom prezentácie dvoch autorov. Na výstave s názvom Templates (šablóny) sa predstavia Rišo Kitta a Martin Kudla.

Multimediálny Rišo Kitta je autorom diel, ktoré prevažne charakterizujú interdisciplinárne presahy. Pracuje s kombinačnými možnosťami médií a umeleckých subžánrov v intenciách súčasného mediálneho umenia. Rekontext a snaha o neustálu transformáciu či rekonfiguráciu diel je prítomná najmä v jeho kontinuálnych sériách (napr. User Unfriendly/ od 2014). V rámci výstavy Templates, kde koexistuje s ďalším autorom sa však podriadil koncepcii, ktorá viac-menej opúšťa polohu digitálnej interakcie, a to v prospech celku či výsledného „environmentu“. Niektoré z jeho diel, ako napr. Vacuum(2018) alebo Nails(2017), majú výsostne subverzívny podtón a nesú rukopis jeho intermediálneho dizajnu. Iné post-videoartové dielo Interlaced(2018) je na prvý pohľad abstraktným, no v koncepte naratívnym video-loopom, ktorý je v priamej interakcii s dielom Martina Kudlu Interlacing(2018). Môžeme povedať, že v tomto zmysle ide o spoluatorské site-specific dielo. V oboch prípadoch je princíp defragmentácie a „doslovnej“ komprimácie digitálneho a analógového obrazu rovnocenne prítomný.

Svoje miesto na výstave má aj dielo, ktoré vytvoril Kitta v rámci umeleckej skupiny DIG, ktorá pod jeho vedením pôsobí v Košiciach od roku 2009. Square Paradigm(2018) je typ imerzívnej videoinštalácie, ktorej základný koncept vychádza z princípov tečúceho digitálneho média a virtuálnej fluidnej matérie. Karteziánske chápanie a zobrazovanie digitálnej reality je spochybňované animáciou, v ktorej je ortogonálny obraz deformovaný do sústredného bodu, aby bol opäť vytvorený. Dielo odkazuje na štandardizované digitálne prostredie, ktorého limity je dnes veľmi ťažké prekonať, resp. uvedomovať si jeho normovanú exkluzivitu ako iba jednu z „x“ možností určenú pre výsledné zobrazenie.

Trochu odlišné paralely vnáša do mediálneho umenia Martin Kudla. Je to rôznorodý typ umelca, ktorý osciluje od zvukového undergroundu až po maľbu a intermédiá. Jeho snahou je popri priznanom maliarskom backgrounde rozšíriť oblasť media artovej tvorby o ďalšie možnosti, predovšetkým využitím techniky videomappingu. Dielami, ktoré majú charakter time-based a ktoré sú v podstate kolíziou abstraktne orientovanej maľby a videoprojekcií, autor zvýrazňuje aktuálnu situáciu v nielen rámci post-digitálnej maľby, ale aj súčasnej fotografie. V cykle Interlacing(2018) reviduje odkaz abstrakcie a technologické pozadie analógového a digitálneho obrazu. Aditívne „efemérne“ vrstvy na maliarskych plátnach predstavujú projekcie, ktorými ich autor rozširuje o kontrastné protiklady. Zároveň sa stávajú nevyhnutným a dôležitým elementom konceptu. Závesné dielo White noise(2018) v zámerne sterilnom dizajne obsahuje animačný loop v podobe cyklicky pohybujúceho sa grafického prvku „guideline“ po minimalistickej rastrovanej ploche. Vzniká tenzia, pri ktorej divák očakáva „flattening“ virtuálneho a fyzického.

Martin Kudla aj Rišo Kitta sú umelcami, u ktorých je viditeľná konceptuálna hra s médiom a jeho neustála transformácia a ktorí sú v práci s čiastkovým aj výsledným konceptom sebavedomí a precízni. Rovnako i výstava pod názvom Templates (Šablóny) dokazuje, že obaja autori dokážu zaujať najmä spôsobom, akým utvárajú priestor pre asociatívnosť a „otvorený kód“.

Templates

  • Rišo Kitta & Martin Kudla
  • Galéria Alfa / Kasárne Kulturpark
  • kurátor: Miro Kleban

Vernisáž: 20. 3. 2018 o 17:00 hod.

Vstupné: 1 €


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.