Saint E. Jenner Cathedral – výstavný projekt

Dátum a čas:
sobota - 08. 05. 2021 - streda - 30. 06. 2021 - 8:00 - 17:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa


Saint E. Jenner Cathedral je názov projektu, ktorý môžeme čítať ako duo-výstavu alebo singulárny a denne sa opakujúci happening v autorskej réžii študenta Ateliéru slobodnej krativity 3D na Fakulte umení TUKE, Jána Faltína a študentky vizuálnej komunikácie na bratislavskej VŠVÚ, Jany Sanetrikovej pod kurátorským dohľadom Nikolasa Bernátha. Koncepcia tohto miestne špecifického a zároveň kontextovo citlivého projektu spočíva v úzkom prepojení výtvarného umenia a bežného života v nie bežných podmienkach. Ján Faltin sa tejto téme venoval v ročníkovej práci, ktorej vedúcim bol doc. Mgr. art. Radovan Čerevka, ArtD.

Počas mesiacov života v pandémii sa politické špičky v našom domácom prostredí rozhodli, v záujme predchádzania šírenia vírusu, uplatniť mnohé opatrenia. Azda najvýraznejším a najmasovejším bol a stále je prebiehajúci projekt plošného testovania. Ten spočíva v dodržiavaní občianskej povinnosti pravidelného testovania sa antigénovými testami, ktoré slúžia na identifikovanie infikovaných. Po celej krajine tak zo dňa na deň “vyrástli” testovacie centrá a ďalšie odberové miesta. Pre takýto na infraštruktúru náročný projekt bolo potrebné nájsť vhodné priestory. V mnohých prípadoch na tieto účely poslúžili práve kvôli pandémii dlhodobo zatvorené a teda aktuálne nevyužívané športové či kultúrne ustanovizne. Tento osud postihol i Galériu Alfa, sídliacu v kultúrnom centre Kasárne/Kulturpark. Už niekoľko mesiacov do nej denne prichádzajú davy ľudí, ktoré namiesto kultúrneho zážitku absolvujú výter z nosohltana.

Východiskovým a najviac vizuálnym bodom celej inštalácie je 6 projekcií grafov, ktoré zobrazujú dáta reprezentujúce vývoj pandémie v číselných hodnotách priemerného počtu pozitívnych testov. Forma zobrazenia grafov pripomínajúca farebné vitráže zároveň demonštruje autorský koncept, ktorý je založený na komparácii a mystifikácii, kedy autor a autorka prirovnávajú testovacie centrum a odbery vzoriek k sakrálnemu priestoru a v ňom sa odohrávajúcemu náboženskému obradu.

Výstava projektu Košice 2.0 bude prístupná počas testovania od 8. mája do 30. júna 2021 výhradne pre ľudí, ktorý sa do priestorov Galérie Alfa prídu otestovať.

Projekt je spolufinancovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom iniciatívy Mestské inovačné opatrenia.

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.