September v kultúre

Dátum a čas:
nedeľa - 31. 08. 2014 - pondelok - 29. 09. 2014 - 22:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


SNP – NEPOVINNÁ VÝSTAVA

do 11. 9.

Kunsthalle/Hala umenia, Rumanova 1

Slováci si 29. augusta pripomenuli 70. výročie vypuknutia Slovenského národného povstania. Túto historickú udalosť v slovenských dejinách zachytili aj umelci vo svojich výtvarných dielach. V priestoroch Kunsthalle/Haly umenia si do 11. septembra môžete pozrieť výstavný projekt s názvom SNP – Nepovinná výstava. Zachytáva  tému Slovenského národného povstania v slovenskom výtvarnom umení v dielach klasikov, zastúpených v zbierkach Slovenskej národnej galérie a ich reflexiou vo výtvarných prácach súčasných slovenských umelcov.

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 11:00 do 18:00.

Vstup: voľný

 

PAVOL MEGYESI: SIGNÁL – výstava

do 20. 9.

Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa, Kukučínova 2

Priestory Galérie Alfa v košických Kasárňach/Kulturparku sú  od 9. augusta do 20. septembra vyhradené na  prezentáciu prác košického maliara Pavla Megyesiho (1969).Výstava pod názvom Signál predstavuje tvorbu, v ktorej sa v priestorových vrstvách, vo vnútri foriem a farieb odohráva príbeh, ktorý sa na povrch vynára prostredníctvom gest. Bodliaky, buriny, slnečnice a živé ploty nás svojou vábivo jedovatou krásou ľahko vtiahnu do utopistického sveta. Jeho prístup k ploche a farbe, ktorý uprednostňuje prácu s hmotou a postupne modeluje expresívne štrukturálne krajiny, je v čase rozmachu počítačových techník čoraz zriedkavejší a o to vzácnejší.   

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 11:00 do 18:00.

Vstup: voľný

 

ÚĽUV – KREHKÁ KRÁSA – výstava

do 24. 10. 

Kasárne/Kulturpark, budova Bravo, 1. poschodie, Kukučínova 2

Úspešnú výstavu „Krehká krása – Slovenské sklárne a ich výrobky zo zbierok Jána Kautmana“ uvidia návštevníci po Bratislave aj v Košiciach. Krásu skla Kautman objavil vďaka skúseným zberateľom Petrovi Šikýřovi a Michalovi Studenému, ktorí mu pomohli získať prvé zberateľské trofeje. „Vždy som obdivoval zručnosť majstrov remesla, či už to bol kováč, hrnčiar, stolár, kožiar, každý z nich spracováva iný materiál a dáva mu svoju dušu, ale roztopiť v peci kameň z potoka a za pár minút z neho urobiť číry pohár alebo fľašu, to je pre mňa úžasné – taký malý zázrak,“ hovorí Ján Kautman o svojej zberateľskej vášni. Výstava  v sebe ukrýva dlhú históriu slovenských sklární a ich výrobkov. Návštevník tu nájde viac ako 830 exponátov, pričom najstaršie kusy pochádzajú až z 2. storočia nášho letopočtu.

Otvorené: pondelok – piatok, 13:00 – 18:00.

Vstup: voľný

 

VÝTVARNÉ ART FOYER – výstava

do 31. 12.

Kasárne/Kulturpark, foyer budovy Alfa, Kukučínova 2

Prezentácia výtvarných prác košických umelcov. Vo foyeri budovy Alfa vystavujú svoje diela Ján Mathé, Peter Lipkovič, Pavol Megyesi a Ján Vasiľko.

 

STEEL PARK – stála expozícia

Kasárne/Kulturpark, budova Charlie, Kukučínova 2

Interaktívne zábavné technické centrum Kreatívna fabrika pre deti od 7 rokov, ktoré sprostredkováva „Príbeh ocele“. Ide o viac ako 50 exponátov, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť aktívnej a edukačnej hry napr. prostredníctvom interaktívneho pieskoviska, prechodu cez magnetickú lávku a pod.

Otváracie hodiny:

PO – UT  – 9:00 – 13:00

STR – PIA – 9:00 – 13:00 (rezervácie)

                          14:00 – 18:00 (pre verejnosť)

 SO – NE -14:00 – 18:00

 

VOJENSKÝ UMELECKÝ SÚBOR AMERICKÝCH VZDUŠNÝCH SÍL CONCERT BAND – koncert

1. 9., 19:00

Kasárne/Kulturpark, Biele námestie, Kukučínova 2

Do Kasární/Kulturparku dopochoduje v prvý septembrový deň koncertný orchester vzdušných síl Spojených štátov amerických Concert Band, ktorý zabáva divákov všetkých vekových kategórií a národností celej Európy a juhozápadnej Ázie od roku 1944. Svoje sídlo má na Ramsteinskej leteckej základni v Nemecku a prináša hudbu Ameriky do najlepších koncertných sál, divadiel, amfiteátrov a na medzinárodné hudobné festivaly v Európe.

Vstup: voľný

 

FESTIVAL DIVADIEL STREDNEJ EURÓPY

4. 9., 18:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa, Kukučínova 2

Začiatok septembra bude v Košiciach patriť divadlám a 8. ročníku Festivalu divadiel strednej Európy (Central European Theatre Festival), ktorý sa uskutoční v dňoch 3. – 7. 9. Predstavenia divadelných súborov zo Slovenska, Česka, Poľska a Maďarska  budú v netradičných divadelných priestoroch. S Krajinou nepokosených lúk príde do Kasární/Kulturparku 4. septembra Divadlo Pôtoň. Prinesie megametaforickú správu o Slovensku a Slovákoch. Prazvláštne jazykové obrazy odkazujú na formovanie slovenského národa, na budovanie vlastnej identity, na vzťah k pôde, k územiu, k domovu, k tradíciám, ale sú aj o našom vykročení z priemernosti, xenofóbii a o nespočetných migračných vlnách smerom na západ.

Vstup: voľný

 

ROBO KOČAN: Od ŠUP-ky po súčasnosť – prednáška

4. 9., 11:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa, Kukučínova 2

Prednáška a diskusia významného slovenského  fotografa Roba Kočana.

 

CAMERA OBSCURA/FESTIVAL NAŠE SÍDLISKÁ – workshop a výstava

4. – 5. 9., 16:00

Výmenník Štítová

Výstava fotografky Kataríny Hudačinovej je určená všetkým profesionálom, ale aj amatérom, ktorých láka svet fotografií. Je súčasťou festivalu Naše sídliská. Camera obscura bola pomôckou pre maliarov, ako aj prvý prístroj na zaznamenávanie obrazu.  Účastník workshopu dostane možnosť prekresliť portrét podľa živého modelu. Princíp je založený na premietnutí obrazu do vytvoreného tmavého priestoru na pauzovací papier.

 

REVIVAL FEST – hudobný festival

5. 9., 18:00 – 22:00

Amfiteáter, Festivalové námestie 2

Večer plný notoricky známych rockových hitov v podaní revivalových kapiel. Zahrajú: Kabát revival, Black Sabbath revival, Bon Jovi revival, AC/DC revival a Rammstein revival. Tešiť sa môžete aj na ohňovú show.

Vstupné: v predpredaji 5 € (lístky si môžete zakúpiť v informačnom pavilóne Delta na tzv. Bielom námestí v Kasárňach/Kulturparku na Kukučínovej ulici), na mieste v deň konania  6 € a pre  dôchodcov a študentov 3 €.

 

TEDx – konferencia

5. – 6. 9.

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa+, Kukučínova 2

Konferencia, ktorá ponúka prednášky zo všetkých sfér života spoločnosti. Predstavuje celosvetovú sieť miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru, pripomínajúcu konferencie TED.

Viac info na www.tedxkosice.com

 

BYLINKE – prednáška

5. 9., 16:00

Výmenník Wuppertálska

Štvrté stretnutie obyvateľov, susedov, bylinkárov a nadšencov zdravého životného štýlu a spoznávania byliniek s Evou Sitášovou, bozaničkou a odbornou pracovníčkou vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach na tému Jedovaté liečivé rastliny. Cieľom je obnoviť vzťah mestského človeka k prírode prostredníctvom spoznávania rôznych druhov byliniek.

 

POTULKA MESTOM KOŠICE: JAKABOV A INÉ PALÁCE

6. – 7. 9. 

Najhonosnejšie budovy mesta. Svedčia o bohatstve i pýche. Kto v nich býval? V ktorom paláci býval ruský cár a iní VIP? Čo si tým dokázali? Záver v interiéri Jakabovho paláca.

Začíname pred Štátnou vedeckou knižnicou (Hlavná 10) v sobotu, 6. septembra, v tradičných sobotňajších časoch o 10:3012:0014:0015:30 a 17:00 po slovensky (Milan Kolcun) a o 11:00 po slovensky a 16:00 po maďarsky (Zoltán Balassa). V nedeľu (7. septembra) sprevádza M. Kolcun o 12:0014:0015:30 a 17:00 po slovensky. Betka Czimová začína svoje turnusy v nedeľu o  14:30 po slovensky. Vstupné je v predpredaji 1,75 €, v deň konania a na mieste 2,99 €. Lístky predpredáva a informácie podáva Informačné centrum MiC v OD Dargov. www.potulka.sk.

Najmenšie skupinky sú v sobotu o 11:00, 12:00 a 17:00. V nedeľu o 12:00, 14:30 a 17:00.

Ďalšie témy

4. – 5. október Furča (ako ju nepoznáte)

1. – 2. november Nápisy v meste (od stredovekých po grafiťácke)

6. – 7.  december Dóm sv. Alžbety (DVOJpotulka)

PUBLIC SPACE – výstava

6. – 20. 9. 

Kasárne/Kulturpark, pavilón ECHO

Architektonický workshop a výstava súčasných architektov.

 

LIGHTING LABORATORY – výstava

8. – 21. 9.

Výmenník Štítová

Výstava je prezentáciou umelcov vo forme posterov, zachytávajúcich hru so svetlami. Je súčasťou dlhodobého projektu Lighting laboratory, ktorý budú sprevádzať workshopy a vzdelávacie aktivity o svetle a všetkom, čo s ním súvisí. Výstava bude sprístupnená v stredu až piatok v čase od 14:00 do 16:00 a po telefonickom dohovore aj v inom čase.

 

ČAJ O PIATEJ PRE SENIOROV 

8., 12., 15., 22. 9., 15:00 – 19:00 

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa+, Kukučínova 2

Čaj o 5-tej pre seniorov spojený s tanečnou zábavou.

 

JEDEN SLOVENSKÝ PRÍBEH – výstava

8. – 21. 9. 

Kasárne/Kulturpark, budova Bravo, Kukučínova 2

Výstava Jany Bučkovej je koncipovaná ako interaktívna expozícia o tradíciách a ich prepojení na súčasnú umeleckú a dizajnérsku scénu na Slovensku. Spája v sebe rodinný príbeh, založený na histórií, tradičných folklórnych prvkoch, ktorým sa napája na súčasný vizuálny jazyk. Ide o jedinečné spojenie histórie a súčasnosti.Výstava je sprievodným podujatím festivalu Naše sídliská.

Vernisáž: 8. 9. o 20:00.

Sprístupnená bude každý pondelok od 11:00 do 18:00 hod. 

Vstup: voľný

 

VIVAT VYVA/FESTIVAL NAŠE SÍDLISKÁ – výstava a módna prehliadka

 9. 9., 15:30

Výmenník Važecká

Výstava je spojená s módnou show, výstavou kresieb a módnych návrhov, ktoré predchádzali vzniku módnej kolekcie a tradičné kroje, ktorými sa pri tvorbe nechali inšpirovať obyvateľky Sídliska Nad jazerom pod vedením Jany Bučkovej. Podujatie je súčasťou festivalu Naše sídliská.

 

ART FASHION NIGHT –  fashion show

10. 9., 20:00

Kasárne/Kulturpark, budova Bravo, Kukučínova 2

Séria módnych prehliadok a fashion performance na tému Tradícia a Raňajky u Tiffanyho.  Predstavia sa módne značky: VYVA, Sugarbird, Fashion Freak a návrhári: Slavomíra Vlasová, Jaroslava Wrull Kocánová, Ľubica Pončik, Andrea Pojezdálová v kooperácii s Mirom Strakom.

 

MATEJ AL-ALI – výstava

11. – 30. 9., o 18:00 hod.

Kassárne/Kulturpark, budova Bravo, Kukučínova 2

Prezentácia výstupu z dvojmesačného rezidenčného pobytu českého umelca Mateja Al-Aliho.

 

ZÁTIŠIE V PRÍRODE – výstava

11. – 27. 9.

Výmenník Wuppertálska

Výstava zachytáva prírodu a jej pôsobenie na mestské prostredie.

 

FOTODIELŇA – CAMERA OBSCURA/FESTIVAL NAŠE SÍDLISKÁ – výmenníkové dielne

11. a 25, 9., 17:00

Výmenník Štítová

Fotodielňa pod vedením Kataríny Hudačinovej je určená pre všetkých, ktorí sa chcú naučiť techniku fotografovania a triky ako urobiť jedinečné zábery.

 

CASSOVIA SKATE CUP – festival

13. 9., 10:00 – 21:00

Kasárne/Kulturpark, park, všetky vonkajšie drevené pódiá, Kukučínova 2

Skateboardové preteky nadväzujú na legendárnu súťaž Cassovia Skate Cup  v deväťdesiatych rokoch pred Bielym domom v Košiciach. Tento rok sa občianske združenie Ťahanovská skate crew rozhodlo obnoviť tradíciu tejto súťaže. Ich snahou je priniesť skateboarding späť do ulíc mesta Košice. Súťažiť sa bude v troch kategóriach:

• kategória do 15 rokov
• kategória nad 15 rokov
• master kategória

Po skončení hlavných troch disciplín sa odjazdí Best trick na vybraných prekážkach.

ZÁHRADNÁ SLÁVNOSŤ/FESTIVAL NAŠE SÍDLISKÁ

13. 9., 15:00

Výmenník Wuppertálska

Oslava prvého roku od otvorenia Komunitnej záhrady KVP. Spojená bude s farmárskym trhom, workshopmi, dielňami, prednáškami a zahradkárčením. Podujatie je súčasťou festivalu Naše sídliská.

 

MUSICA CASSOVIA – koncert

14. 9., 18:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa +, Kukučínova 2

Kasárne/Kulturpark opäť privítajú vzácnych hudobných hostí. Nedeľa, 14. septembra, bude tentokrát patriť košickému komornému sláčikovému orchestru Musica Cassovia. Jeho vystúpenie ponúkne sviežu dramaturgiu. V obľúbenom husľovom koncerte Johanna Sebastiana Bacha sa predstaví česká huslistka Julie Svěcená, ktorá napriek veľmi mladému veku patrí k najvýznamnejším predstaviteľom mladej generácie českých husľových interpretov. V rovnako populárnom koncerte pre dvoje huslí J. S. Bacha sa ako sólista spoločne s Juliou Svěcenou predstaví Maroš Potokár, ktorého osobnosť je v košickom hudobnom živote čoraz výraznejšia. Pod jeho taktovkou zaznie sláčikový sextet „Souvenir de Florence“ op. 70 Piotra Iľjiča Čajkovského, vo verzii pre sláčikový orchester (arr. L. Drew).

Vstupné: 8 €/4 €

 

SOUND CITY DAYS – festival

18. – 21. 9.

Kunsthalle/Hala umenia, Rumanova 1

Kasárne/Kulturpark, Kukučínova 2

Hlavná ulica, Dolná brána

Druhý ročník bienále zvukového umenia Sound City Days/Mesto zvuku bude opäť v Košiciach. Podujatia sa budú konať v Kasárňach/Kulturparku a v Kunsthalle/Hale umenia Košice v dňoch od 18. do 21. septembra 2014.  Na medzinárodnom festivale zvukového a experimentálneho umenia/soundartu sa budú prezentovať umelci: SOUND:FRAME (A), Floraleda Sacchi (I), DENISE RITTER (DE), ALIEN PRODUCTIONS (A),  BENOIT MAUBREY (USA/DE), PAVEL KORBIČKA & Lucie Vítková (CZ),  FERO KIRÁLY (SK), Jakub Pišek (SK), Juraj Ďuriš (SK), Jozef Furman, Zbyněk Prokop,Peter Machajdík (SK) a  BIOS (SK). Oficiálne otvorenie festivalu bude vo štvrtok, 18.septembra, o 18. hodine v Kunsthalle/Hale umenia Košice.

PROGRAM:

18. 9.

18:00 –  audiovizuálna live performance – Sound:frame (A), Kunsthalle/Hala umenia

19:00 –  koncert Furman – Prokop – Machajdík (SK), Kunsthalle/Hala umenia

20:00 – koncert BIOS (SK), Kunsthalle/Hala umenia

19:00- 21:00 – performance ,,Electronic Guy“ a ,,Audio Peacock“ – Benoit Maubrey(USA/DE), Kunsthalle/Hala umenia

inštalácie

 19. – 20. 9. 

20:00 -22:00 – performance ,,Feedback Fred“ – Benoit Maubrey (USA/DE), Archeologický komplex/Dolná brána, Hlavná ulica

18. -21. 9. 

11:00 – 18:00 –  inštalácia ,,Alien city“ – Alien productions (A), Kunsthalle/Hala umenia

18. 9. – 16. 11.

11:00 – 18:00 – inštalácia ,,Event of space“ – Pavel Korbička (CZ), Kunsthalle/Hala umenia

18. – 21. 9.

13:00 – 20:00 –  inštalácia ,,Aleatoric Music“ – Roger Eno (I/A), Kasárne/Kulturpark, budova Alfa

18. – 21. 9.

13:00 – 20:00 –  inštalácia ,,Metamorphose“ – Denise Ritter (DE), Kasárne/Kulturpark, galéria Alfa

18 .- 21. 9.

11:00 – 18:00 –  interaktívna inštalácia ,,Listen“ – Fero Király (SK), Kunsthalle/Hala umenia

20. 9. 

18:00 – performance ,,Barcode Dj’s“ – Jakub Pišek (SK),  areál Kasární/Kulturparku

21. 9.

16:00 – performance ,,Barcode Dj’s“ – Jakub Pišek (SK), obchodný dom Tesco, Košice

performance + koncerty

19. 9.

10:00 – 12:00/14:00 – 16:00 – workshop Floraleda Sacchi, Kunsthalle/Hala umenia

17:00 – prednáška ,,Iná hudba“ – Juraj Ďuriš (SK), Kunsthalle/Hala umenia

18:00 – performance ,,Akustické obrazy“ – Pavel Korbička&Lucie Vítková (CZ), Kunsthalle/Hala umenia Košice

19:00 – koncert ,,Electric nature“ – Floraleda Sacchi (I), Kunsthalle/Hala umenia Košice

20:00 – audiovizuálna live performance – Sound:frame (A), Kunsthalle/Hala umenia Košice

koncerty

 20. 9.

19:00 – koncert ,,Collected Short Stories“ – Roger Eno (UK), budova Alfa, Kasárne/Kulturpark

21 .9.

18:00 – koncert ,,Vagabond Sounds“ – Peter Katina (SK), budova Alfa, Kasárne/Kulturpark

 

JIŘÍ KOVANDA: TRI ČLNY PLÁVAJÚCE POSPOLU– výstava

18. 9. – 16. 11.

Kunsthalle/Hala umenia, Rumanova 1

Výstava významného českého umelca, prvá retrospektívna na Slovensku. Predstaví tvorbu autora od 50. rokov dodnes zo štátnych, verejných a súkromných zbierok Jiřího Kovandu.

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 11:00 do 18:00

Vstup: voľný

 

TVORIVÉ DIELNE S ANKOU

18. 9., 17:00

Výmenník Važecká

Tvorivé dielne sú každý mesiac zamerané na inú tému. Tentokrát sa záujemcovia budú môcť priučiť papierovému pleteniu pod vedením obyvateľky sídliska Anny Vaňovej.

Poplatok: 1 €

 

DEŇ NÁPADOV – tvorivé dielne

18.  a 25. 9, 17:00

Výmenník Wuppertálska

Pravidelné tvorivé stretnutia na rôzne témy s odborným lektorom.

VLADIMIR 518/L4/DJ MY TRAFIK – koncert

19. 9., 20:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa*, Kukučínova 2

Všetkých fanúšikov rapu a hip-hopu pozývame na koncert jedného z najdlhšie pôsobiacich raperov na českej scéne, ktorý si hovorí Vladimir 518. Známy je aj svojim účinkovaním v skupine PSH, s ktorou vydal dva albumy. Aktívny je aj na graffity scéne, je ilistrátor, výtvarník, autor a zakladateľ vydavateľstva Big Boss. Je nositeľom ceny Anděl za svoj zatiaľ posledný album Idiot.Podporiť ho príde krajan s pseudonymom LA4. Ten je taktiež nositeľom ocenenia Anděl v žánrovej kategórii R’N’B a HIP-HOP v roku 2007 za album Panoptikum. Na pražskej umeleckej scéne je známy aj ako writer už od 90. rokov dvadsiateho storočia.Do tretice vystúpi aj DJ Mike Trafik, pôsobiaci ako hudobný producent skupiny PSH. Patrí ku špičke hudobnej ‚urban‘ scény v Českej republike. Pred koncertom bude prezentácia knihy Kmeny, ktorá vyšla vo vydavateľstve Big Boss. Jej autorom je antropológ Michal Josephy a na 744 stranách mapuje alternatívne životné štýly v rokoch 1968 až 1989.

Vstupné: 5 €

 

OPEN FEST III. – hudobný festival

20. 9., 16:00

Amfiteáter, Festivalové námestie 2

Hudobná prehliadka regionálnych kapiel Challenge &  Braňo Mojsej, Podfuck,  Midnight Scream, Rightdoor. Hosťom festivalu bude obľúbená slovenská skupina Metalinda.

Vstupné: 5 €, študenti a dôchodcovia 3 €

CINEFIL

21.  a 28. 9., 19:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa+, Kukučínova 2

Premietanie alternatívnych filmov s vysokým kultúrnym obsahom, ktoré predstavujú zmes filmových žánrov.

21.9. –  Projekt 100 – IDA

28.9.  Projekt 100 – Nick Cave: 20 000 dní na zemi

 

WE ARE FAMILY – koncert

21, a 28, 9.

Kasárne/Kulturpark, exteriérové pódiá, Kukučínova 2

V rámci búrania bariér, a hlavne predpojatosti, má podujatie cieľ na jedno pódium a v jednom programe postaviť vedľa seba dve vekové generácie interpretov, spievajúcich evergreeny.

 

TEXTÚRY/FESTIVAL NAŠE SÍDLISKÁ výstava

22. 9. – 5. 10., 

Výmenník Štítová

V rámci výstavy Textúry v spolupráci so študentmi Školy úžitkového výtvarníctva a skupinou G3 BOOK sa pripravujú sprievodné akcie: projekcia tvorby autorov, prezentácia projekcie  „Minimalizmus v plagátovej tvorbe“ a projekcia „O reklame“  a premietanie animovaných filmov ŠÚV, z oddelenia animovaná tvorba. Výstava je súčasťou festivalu Naše sídliská.

Vernisáž: 22. 9. o 17:00.

Otváracie hodiny: denne od 15:00 do 18:00.

 

EAST SIDE ARCHITECTURE – výstava

23. 9. – 25. 10.

Kasárne/Kulturpark, budova Bravo

Prezentácia knihy a výstava súčasnej architektúry východného Slovenska.

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 11:00 do 18:00

Vstup: voľný

 

MARKETING A INOVATÍVNE SPÔSOBY PROPAGÁCIE KULTÚRY A KREATÍVNEHO PRIEMYSLU – seminár

24. – 25. 9.

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa, Kukučínova 2

Seminár a workshop o spôsoboch a možnostiach propagácie kultúrnych a kreatívnych podujatí so zameraním na efektívne vynaložený kapitál.

 

COMBAT INVASION – show v kickboxe

26. 9., 20:00

Amfiteáter, Festivalové námestie 2

Divadelno-športová show v kickboxe. Hudobným hosťom bude hip-hopová skupina Stanica Projekt.

Vstupné: 4 € v predpredaji, 7 € na mieste

 

VYROBÍM SI KOLOTOČ/FESTIVAL NAŠE SÍDLISKÁ – tvorivé dielne

26. – 27. 9., 16:00

Výmenník Štítová

Tvorivá dielňa bude počas výstavy Textúry a je súčasťou festivalu Naše sídliská. Záujemcov budú sprevádzať akademická maliarka Zdenka Blońska-Záborská, Michaela Ihnátová a Sofia Holdoková zo Školy úžítkového výtvarníctva. Naučia sa ako si vyrobiť knižné variácie, formy leporela, ktoré sú zložené z troch vrstiev tak, aby vyvolali ilúziu kolotoča.

 

A ČO TERAZ? – workshop

27. 9., 16:00 – 19:00

Kasárne/Kulturpark, pavilón ECHO, Kukučínova 2

Workshop na tému zahraničných štúdií s názvom A čo teraz? Krátke vstupy Slovákov, študujúcich v zahraničí. Cieľom je priblížiť slovenským študentom a absolventom stredných škôl možností štúdia v zahraničí.

 

JÁN MATHÉ: KRESBY – prezentácia knihy

29. 9., 17:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa, foyer, Kukučínova 2

Pred koncertom rezidenčného súboru Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble, ktorý bude venovaný nedožitým 80. narodeninám Alfreda Schnittkeho, 29. septembra, bude vo foyer o 17. hodine prezentácia knihy košického sochára Jána Mathého – Kresby. Po celý život sa zaoberal kresbou. Pokladal ju za prostriedok k upresneniu budúcej podoby sochárskeho diela. Vytvoril celý rad variantov, tematické cykly,  ktoré odzrkadľujú celý proces abstrakcie jeho tvorby. Kresby však môžeme vnímať tiež samostatne ako jednotlivé umelecké dielo, ktorého hodnota sa spája s výsledkami jeho  sochárskej tvorby.

 

KONCERT QUASARS ENSEMBLE

29. 9., 18:00 

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa+, Kukučínova 2

Rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku Quasars Ensemble odohrá pre svojich priaznivcov koncert venovaný nedožitým 80. narodeninám Alfreda Schnittkeho. Uskutoční sa 29. septembra. Zaznejú jeho Dialóg pre violončelo a 7 nástrojov op.37
(1967) a  “Noneto” (1970) Jozefa Sixta. Návštevníci si v podaní súboru pod vedením Ivana Buffu vypočujú aj Schnittkeho Klavírne kvinteto (1972-1976) – Moderato, Tempo di Valse, Andante, Lento a Moderato pastorale. Na violončelo bude hrať Andrej Gál.

 

DIRT NONET ENSEMBLE – koncert

29. 9., 20:00

Kasárne/Kulturpark, budova Alfa+, Kukučínova 2

Medzinárodný projekt Dirt Nonet Ensemble je založený na spolupráci umelcov, pracujúcich na príprave a realizácii živých hudobno-vizuálnych predstavení. Publiku sa predvedie aj v Kasárňach/Kulturparku 29. septembra o 20. hodine. Počas rezidencie skupina vyvinula umelecko-dynamický proces, založený na hudobnej a zvukovej improvizácii, ktorý osciluje medzi zvukom, textom, pohybmi tela, divadelnými gestami a vizuálnymi expresiami (vyjadreniami, výrazmi).

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.