SCANDI – Severská filmová lekcia – Scény z manželského života

Dátum a čas:
sobota - 17. 01. 2015 - 17:30 - 20:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Severská filmová lekcia SCANDI v Kasárňach/Kulturparku pokračuje dnes premietaním ďalšieho filmu Scény z manželského života.  Príbeh filmu je vyrozprávaný jednoduchými formálnymi prostriedkami, koncipovanými prevažne divadelne. Necháva všetok priestor svojim dvom protagonistom, ktorí skrývajú aj obnažujú svoje city a trápenia. Snímka prináša obraz rozpadu jedného manželstva a opätovného búrlivého stretávania a vzďaľovania sa oboch protagonistov – dvojice ľudí, ktorí nemôžu žiť spolu ani bez seba. Úlohu Marianny napísal Bergman pre Liv Ulmann po doznení ich hlbokého vzťahu. Jej filmovým partnerom je Bergmanov dvorný herec Erland Josephson. V tomto filme režisér do značnej miery opustil svoju metódu „obrazov krajiny duše“ a zložitý vzťah dvoch exmanželov vyjadril civilnejšími prostriedkami, bez symbolov a metafor.

Scény z manželského života predstavujú šesť epizód z príbehu dvadsaťročného manželstva. Rozprávajú o tom, ako neprejavené city a tiché výčitky vedú k vzájomnému odcudzeniu a rozvodu, ale aj o tom, že tento rozvod môže otvoriť cestu pochopeniu, komunikácii a priateľstvu. Marianne a Johan žijú v zdanlivo ideálnom manželstve s dvoma krásnymi dcérami. Vzájomnú lásku sa im darí zladiť s pracovnými povinnosťami a navyše udržiavajú vrelé vzťahy s celou rodinou. Pod týmto ideálnym povrchom však číhajú problémy, ktoré jedného dňa prelomia krehkú škrupinu dlhoročného vzťahu. Jeden z najúprimnejších milostných príbehov v dejinách kinematografie je analýzou partnerských vzťahov a problémov, ktoré spolužitie dvoch ľudí zákonite sprevádza. Vyjadruje však aj nádej, že tí, ktorí spolu prežili celý život, sú zviazaní nežným putom a jeden pre druhého sa nikdy nemôžu stať cudzincami.

Film získal Zlatý glóbus za najlepší zahraničný film a množstvo iných ocenení.

Vstupné 2 €.

Sceny z manz zivota


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.