SCANDI – Severská filmová lekcia – Siedma pečať

Dátum a čas:
štvrtok - 15. 01. 2015 - 17:30 - 19:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Inšpiráciu k tvorbe snímky Siedma pečať , ktorá sa bude premietať v Kasárňach/Kulturparku v rámci festivalu SCANDI, našiel Ingmar Bergman vo filmoch Akira Kurosawu, ktorého bol veľkým obdivovateľom. Film je zaradený v zozname „najvýznamnejších filmov“, ktorý vydal Vatikán v roku 1995 na prianie pápeža Jana Pavla II. Nachádza sa v kategórii filmov, ktoré sú významné svojou umeleckou hodnotou.

Stredoveký rytier Antonius Block (Max von Sydow) sa vracia domov do Švédska z križiackej výpravy proti neveriacim. Svoju zem však nájde spustošenú besniacim morom. Navštívi ho Smrť a oznámi mu, že jeho dni sú zrátané. A tak sa dohodnú na šachovej partii. Block sa úporne snaží nájsť odpovede na od nepamäti starý príbeh o zmysle života a hľadaní Boha. Ako sám hovorí: „Boha volá, vzýva, ale z temnôt sa nikto neozýva.“ Následne dospeje k presvedčeniu, že Boh nejestvuje a ani Smrť mu nedokáže pomôcť, veď, ako sama hovorí: „Je nevedomá.“ A práve odklad, počas ktorého hral šachovú partiu, mu umožní zmieriť sa so svetom a spoznať skutočnú silu lásky.

Z viac ako 50 filmov, ktoré Bergman vytvoril, bol tento jeho najobľúbenejší.

Snímka obsahuje mnoho silných a pôsobivých scén, napríklad sprievod bičujúcich sa mníchov alebo záverečná, keď si pre Blocka a jeho priateľov prichádza Smrť. Čiernobiela podoba filmu podporuje expresívnosť, stvárnenie Smrti je silnou impresiou. Svoj podiel na unikátnosti filmu má aj osobitá, skvele priliehavá hudba a zvuky. Témou filmu je hľadanie Boha. Neočakávajte však žiadnu jednoznačnú odpoveď. Snímka si nekladie otázku, či „Boh je alebo nie je,“ len popisuje cestu za jeho hľadaním. Ďalšou silnou témou filmu je mor a strach z neho.

Vstupné 2 €.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.