Sound City Days: Jodlowski, Suchánek

Dátum a čas:
sobota - 24. 09. 2016 - 17:00 - 18:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Záverečný večer medzinárodného festivalu zvukového a experimentálneho umenia SOUND CITY DAYS III/Mesto zvuku v Kasárňach/Kulturparku bude 24. septembra patriť dvom umelcom. O 19:00 hod. vystúpia francúzsky skladateľ, improvizátor a interpret Pierre Jodlowski z Francúzska a český umelec Jiří Suchánek so zvukovou inštaláciou Atom Tone. 

Predstavenie francúzskeho umelca je výsledkom niekoľkých projektov, ktoré opätovne skúmajú náš vzťah k smrti a násiliu spolu s odkazmi na svet filmov. „Odvtedy, ako som skomponoval v roku 1999 „De front“, aj naďalej hľadám „styčný bod“ medzi tým, ako priestor pri filme ovplyvňuje naše kolektívne správanie  a tým, čo by sa malo s relatívnou presnosťou nimi dosiahnuť. Kinematografia nie je len umeleckou formou; veľmi dôležité je to, ako vplýva na náš životný štýl. Na kolektívne vedomie pôsobí ako katalyzátor a dokonca súčasne slúži ako zdroj námetov, alternatíva k sociálnemu postaveniu, ktoré je podmienené neoliberalizmom,“ hovorí P. Jodlowski.

Tento projekt podľa neho skúma presne takúto dualitu, negatívny a pozitívny koniec. Počnúc úplne bežnými situáciami, sa priamo inšpiruje filmami a snaží sa „vytvoriť“ vesmír, ktorého nejednoznačnosť je odôvodnená tým, že má za úlohu zapôsobiť na našu myseľ.  Človek sa v tomto prípade môže sám seba pýtať, čo je realita a čo fikcia, je to akási provokácia alebo sila emócií a snaží sa zachytiť ten „zvuk“ a význam násilia. Súčasťou kompozície sú aj anglické a francúzske texty k tomuto projektu, dialógy aj monológy. Napísal ich v rovnakom čase, ako skomponoval hudbu a stali sa „odkazmi“, ktoré  spochybňujú náš vzťah k filmu a určitým intímnym životným situáciám. Situácie, ktoré sa v týchto textoch objavujú, vytvárajú napätie a reflexie, ktoré sa stanú podnetom pre hudobné vystúpenie.

V sobotu večer sa predstaví s inštaláciou Atom Tone aj český zvukový a multimediálny umelec so zameraním na zvukové inštalácie a experimentálnu hudbu Jiří Suchánek (CZ). Jeho vlastný software umožňuje sonifikovať spektrálne čiary atómov do komplexných zvukových spektier. Tie sa stanú východiskovým kompozičným materiálom pre ďalšiu transformáciu a improvizáciu. Na koncerte bude kombinovať digitálnu syntézu s analógovým processingom. Vizuálna zložka bude minimalistická videoprojekcia a osvetlenie.

Vstup: voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.