Šperkopríbeh – výstava

Dátum a čas:
streda - 10. 06. 2020 - nedeľa - 20. 09. 2020 - 14:00 - 18:00

Miesto konania:
SteelPark


Výstava s názvom Šperkopríbeh, ktorú Pripravil Medzinárodný dom umenia pre deti Bibiana, ukáže deťom a ich rodičom, že oddávna sa nezdobili iba ženy, ale obe pohlavia. Ako všetky ostatné výstavy autorky Ingrid Abrahamfyovej sú interaktívne hravé a poučné, táto navyše prezentuje históriu šperku, ktorá je dlhá ako história ľudstva. Mnoho zaujímavosti sa návštevníci dozvedia v SteelParku z expozície, prostredníctvom ktorej spoznajú príbeh šperkov od nepamäti po súčasnosť. Aj keď bola pripravená už niekoľko mesiacov, sprístupnená bola od 10. júna 2020 a potrvá do 20. septembra 2020.

Na výstave sú zhrnuté poznatky z viacerých vedných odborov. Okrem dejín je tam trochu zemepisu, geológie, etnografie i literatúry a filmu. Prakticky všetko o šperkoch: z čoho sa vyrábajú, kde sa nachádzajú suroviny na ich výrobu, prečo sa ľudia zdobia, čo pre nich šperky znamenajú.

Podľa kurátorky výstavy je expozícia vhodná pre všetky generácie. Dozvedia sa všeličo nové.  Vo vstupnej časti sa predstavuje náš svet od podzemia, morského dna až po vrcholy sopiek. Tam všade sa nachádza, rastie a získava materiál, ktorý je typickým šperkárskym a oddávna najpoužívanejším pri výrobe ozdôb tela. Také sú vzácne kovy platina, zlato, smaragd a diamant, ale hodnotné šperky niektoré etniká vyrábali aj zo železa. Texty prezrádzajú, ako sa tvoria vyvreliny, perly, korály, mušle, jantár, opal a iné prírodné materiály. Návštevník spozná aj slovník kameňov a z deviatich veľkých molitanových kociek si môže vyskladať kráľovskú korunu a iné šperky.

SteelPark je otvorený od utorka do nedele od 11:00 do 18:00 hod. Pre verejnosť je výstava sprístupnená od 14:00.

Vstupné: výstava 2 € deti/3 € dospelí 

               výstava + expozícia 3 € deti/5 € dospelí


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.