Tanečné ochutnávky – capoeira

Dátum a čas:
nedeľa - 18. 01. 2015 - 14:00 - 15:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


„Tanečné ochutnávky“ v Kasárňach/Kulturparku pokračujú 18. januára ďalším workshopom. Sú určené všetkým záujemcom, ktorí sa chcú naučiť základy tanečných štýlov pod vedením profesionálnych tanečných skupín.

Druhá januárová ochutnávka tanca bude patriť capoeire. Workshop pohybu bude viesť lektor Capoeira Oxumare. Tento tanec pozná mnoho ľudí ako afro-brazílske tanečné bojové umenie. Spája mnoho prvkov dohromady a vytvára jedinečný pohybový systém, založený na improvizácii. Zmazáva rozdiely medzi ľuďmi i kultúrami. Je to veľmi komplexné spojenie boja s hudbou, akrobaciou a tancom. V rámci histórie bolo potrebné zastrieť prvky boja do tanca. Slúžila v prvom rade ľuďom, ktorí ju potrebovali v čase útlaku jednak ako spôsob fyzickej obrany a rovnako vytvárala priestor, v ktorom sa aj otroci aspoň na chvíľu mohli cítiť slobodní.

Srdcom capoeiry je hudba, diktujúca tempo hry a ktorou sa hráči, doprevádzaní hudobnými nástrojmi a spevom nechávajú inšpirovať a prijímajú z nej potrebnú energiu pre svoje výkony. Capoeiru nemožno jednoznačne priradiť ani do kategórie bojového umenia, športu či folklóru. Možno práve vďaka svojmu netradičnému prístupu vďačí v súčasnosti za titul najrýchlejšie sa rozvíjajúceho bojového umenia na svete, ktoré si zo svojej kolísky, Brazílie, našlo cestu až k nám na Slovensko.

Capoeira bola viac ako len bojový štýl. Bola vytvorená ako nádej na prežitie, ako nástroj, vďaka ktorému otrok na úteku mohol prežiť v nepriateľskom území a brániť sa pred tzv. capitães-do-mato, koloniálnymi ozbrojenými agentmi. Od roku 1707 bola capoeira zakázaná. Otroci ju naďalej pestovali pod rúškom „bojového tanca“. Od roku 1972 sa capoeira opäť stala v Brazílii uznávaným bojovým umením. Stala sa populárnou, dostala pevné pravidlá a dnes je po futbale druhým najobľúbenejším brazílskym športom.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.