Tomáš Rafa: Nový nacionalizmus v srdci Európy – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 26. 11. 2015 - nedeľa - 31. 01. 2016 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne//Kulturpark, budova Bravo


S rozsiahlym projektom Nový nacionalizmus v srdci Európy prišiel do Kasární/Kulturparku prezentovať umelec Tomáš Rafa, víťaz Ceny Oskára Čepana z roku 2011. Od  26. novembra minulého roka do 31. januára je v budove Bravo výstava, ktorá dokumentuje verejné prejavy xenofóbie, neznášanlivosti a rasizmu. Vo víťaznom videu zo súťaže o Cenu Oskára Čepana sa zameral na vymedzovanie hraníc patriotizmu, extrémizmu, nacionalizmu a vzťahov medzi majoritou alebo minoritou, národnostnou či sexuálnou.

Autor pracuje na projekte už niekoľko rokov a stále ho dopĺňa o ďalšie krátke video reportáže a záznamy. Pohybuje sa na pomedzí aktivistu a umelca. Svoje záznamy nekomentuje a ich interpretáciu necháva na divákovi. Jeho postoj je jednoznačný.

Tomáš Rafa (1979) pochádza zo Žiliny. Je absolventom Akadémie umení v Banskej Bystrici, ateliéru digitálne médiá. Paralelne študoval aj v ateliéri multimédií na Akadémii umení vo Varšave.

Jeho projekt zaznamenáva najmä situáciu v krajinách V4, ku ktorým pridal záznamy zo švajčiarskej stáže. Sú to najmä zábery protestov, demonštrácií či iných podujatí, nesúcich v sebe formu xenofóbie a boja rozličných záujmových skupín za ich práva.

Vstup: voľný

Otváracie hodiny: utorok – nedeľa od 11:00 do 18:00 hod.

Projekt finančne podporilo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci dotačného programu Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.