Umelecké sklo, batika – výstava

Dátum a čas:
streda - 20. 04. 2016 - štvrtok - 05. 05. 2016 - 9:00 - 16:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark, Galéria Alfa


V čase historických spoločenských transformácií, kedy sa „epocha fyziky“  veľmi rýchlo transformuje do „epochy biológie“, umelecké procesy podliehajú špecifickým požiadavkám. Psychodelické, schizofrenické, šokujúce a okázalé prejavy už postupne strácajú popredné pozície v umení. Do popredia sa v problematike umenia stále viac dostáva starobylá axióma:  „Umenie – nie je Čo, umenie – je Ako“.

Poster1Výstava dvoch umelcov z Ukrajiny – Marty Sukhanya a Romana Dmytryka  v Galérii Alfa v Kasárňach/Kulturparku pod názvom „Umelecké sklo, batika“  je jedným z pokusov subjektívnej odpovede na axiómu: „Umenie – je Ako“. Neustále hľadanie nových možností v tvorivom formovaní nadobudlo zreteľné prejavy mutovaných kvalít. Tvorivý duet umelcov siaha do 90. rokov, kedy spoločne pracovali na téme transliterácie. Vtedajšia spoločná výstava „Tiene budúcnosti“ vyvolala značný ohlas.

Roman Dmytryk – umelec, dizajnér verejných a súkromných interiérov, pedagóg, umelecký kritik, autor diel zo skla, predstavuje 15 kompozícií z umeleckého cyklu „Mutácie“, ktorý sa skladá zo 4 sérií: „Alchýmia“, „Metamorfózy“, Transformácie“ a „Architektonika“. Umeleckému sklu sa venuje už 30 rokov. Pomocou ohňa vytvoril viac ako tisíc diel. Významnú časť jeho prác tvoria diela monumentálnej priestorovej plastiky.

Poster2Diela umelkyne Marty Sukhanya sú vyhotovené starou technikou batiky za horúca. V dielach môžeme sledovať dialóg bytia jazykom starobylých znakov a symbolov, ktoré sú zrozumiteľné a zjednocujúce pre všetky civilizácie na planéte Zem. Farba a symbolika v dielach vyvolávajú u diváka emócie, hlboko zafixované v podvedomí a zrozumiteľné iba v sne. Znaky a ornamenty, ktorými autorka operuje, vytvárajú upokojujúcu ilúziu a konkretizujú tiene budúcnosti. V súčasnosti je pre ňu charakteristické hľadanie techník v umeleckom textile. Vo svojich dielach spája dve textilné techniky – maľbu a roviny, tvorené rôznym textilným prepletaním.

Vystavujúci umelci patria do intelektuálno-undergroundového smeru v súčasnej ukrajinskej kultúre. Ich diela môžeme iba zriedka vidieť na Ukrajine. Autori sa úspešne prezentujú za hranicami, ale na Slovensku ich diela môžeme vidieť po prvý raz. Svoju tvorbu predstavia od 20. apríla do 5. mája v rámci Dní Ukrajiny. Pre záujemcov pripravili aj dva workshopy. Prvý v deň otvorenia výstavy a druhý v nasledujúci so začiatkom o 10:00 hod.

Vernisáž: 20. 4. o 17:00 hod.

Vstup: voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.