Umierajúca labuť a Matka – divadelné predstavenia

Dátum a čas:
utorok - 24. 01. 2017 - 12:30 - 15:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Súkromné hudobné a dramatické konzervatórium Požiarnická uvedie 24. januára 2017 v Kasárňach/Kulturparku dve divadelné predstavenia Umierajúca labuť (14:30 hod.) na motívy hry Tanečná hodina dánskej dramatičky a prozaičky Astrid Saalbachovej a Matka (16:00 hod.) od slovenského prozaika, dramatika a básnika Jozefa Gregora Tajovského.

Maturitné predstavenie študentiek odboru hudobno-dramatického umenia Umierajúca labuť vzniklo pod vedením Mgr. art. Slavomíry Fulínovej a Mgr. art. Mateja Erbyho.  Je príbehom o úsilí, vytrvalosti, nekonečnej drine i plnení snov, o spomínaní s trpkou príchuťou, o vzoroch a ideáloch, o lesku slávy i odvrátenej strane úspechu. Táto hra je sondou do citlivej a zranenej ženskej duše. Je o piatich obyčajných dievčatách, pre ktoré je tanec príležitosťou na vzájomné stretnutia a jednej profesionálnej baletnej dive, pre ktorú sú svetové javiská a divadelné postavy už minulosťou. Stretávajú sa na hodine baletu, kde chcú zabudnúť na seba a svoje problémy. Ich snom je stať sa umierajúcimi labuťami.

Absolventi 6. ročníka odboru hudobno-dramatického umenia sa na pódiu predvedú s premiérou hry Matka, ktorú naštudovali pod pedagogickým vedením Mgr. art. Jána Jakaba. Jednoaktovku napísal J. G. Tajovský v roku 1905 a v obraze zo života vykresľuje konflikt, vychádzajúci z hospodársko-spoločenských vzťahov, prenášaných do vzájomných citov medzi ľuďmi.

Príbeh zobrazuje vdovu Zuzu Holúbkovú, ktorá sa po 18 rokoch stretne s Ďurom Boháčom. Mali sa radi ešte za jej slobodných rokov, ale počas vojenčiny sa vydala za druhého. Ďuro sa neoženil vôbec. Teraz, keď je jeho láska voľná, už nič nebráni ich šťastiu a manželstvu. Obaja sa veľmi tešia, že predsa príde chvíľa, keď budú svoji, ale radosť dlho netrvá. Zuzina dcéra Anička príde s plačom, že ak si matka vezme Boháča, ju si Janko Koreň nikdy nevezme, pretože jeho rodina je už dlhé roky v nepriateľstve s touto rodinou. Aj Zuza by chcela trochu šťastia aspoň na starobu. Veď v prvom manželstve za celých 18 rokov nezažila nič dobrého. Prežíva veľký boj, či sa rozhodnúť pre svoje šťastie alebo pre šťastie svojej dcéry aj za cenu, že zostane navždy sama. Napokon sa svojej celoživotnej lásky vzdáva.

Vstupné na predstavenie Umierajúca labuť 1 €

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.