USE THE C!TY: Poď von – diskusia

Dátum a čas:
štvrtok - 02. 06. 2016 - 18:00 - 20:00

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Verejný priestor je podľa Fedora Blaščáka ako orchester s ľubovoľným počtom hráčov, hrajúcich podľa ľubovoľných pravidiel na ľubovoľné nástroje. Bez dirigenta. Mesto bez ľudí, to sú len parky, námestia, ulice a budovy. Tvoria ho ľudia a menia vizionári, ktorým nechýba odvaha a napriek riziku, že ich úsilie možno nebude ocenené a sny naplnené, sa púšťajú do rôznych nových, alternatívnych a nekonvenčných riešení verejného priestoru. 

S niekoľkými priekopníkmi sa môžeme stretnúť v Bunkrovisku na otvorenom diskusnom fóre Poď von v prvý festivalový deň USE THE C!TY 2. júna o 20.00 hod., kde porozprávajú svoje príbehy.

David Kašpar založil a vedie príspevkovú organizáciu Praha 14 kulturní, ktorej cieľom je pozdvihnúť kultúru v mestskej časti a vyviezť ju za hranice centra Prahy. Architektka a placemakerka Dominika Belanská Košičanom na viacerých príkladoch ukáže, ako premeniť pasívnych užívateľov mesta na aktívnych spolutvorcov a nevyužívané mestské priestory na zmysluplné miesta. O zámere vytvoriť viac cyklofriendly mesto aj z Košíc bude hovoriť Ján Gordiak. Architektka Zuzana Tabačková priblíži projekt ŠAK (škola a komunita), ktorý prepája vybranú školu s aktívnymi ľuďmi v susedstve a jeho pilotnú aktivitu z prostredia Sídliska Ťahanovce.

Multimediálny umelec, pedagóg, kurátor, teoretik, programátor a domáci kutil Matej Vakula bude niekoľko dní spolu s miestnymi neformálnymi skupinami z okolia Výmenníka Wuppertálska a Sídliska Ťahanovce vymýšľať a tvoriť neobvyklé riešenia vybraného verejného miesta uprostred panelákov. Martin Pizňak je vyštudovaný botanik, ktorý sa aktívne zapája do „zeleného“ života mesta i Sídliska KVP. Spolu s nadšencami vybudovali pri Výmenníku Wuppertálska Komunitnú záhradu. Záhradný a krajinný architekt Ján Dlabal predstaví návrh novej Prednej záhrady.

Prešovské OZ Barlička sa snaží uľahčiť život ľudom so zdravotným znevýhodnením. V spolupráci s občianskym združením SOSNA vytvorili Komunitnú záhradu Sídliska III. Porozprávajú o tom Andrej Andrejovský a Emil Gajdoš.

Za konceptom PĽAC mobiliáru na ŠZŠ Odborárska v Košiciach s ambíciou vytvoriť vhodný priestor pre deti z miestnej komunity i lokálnych rezidentov, kde sa konajú workshopy stoja architektky Zuzana Tabačková a Viktória Mravčáková.  Spája učiteľov, žiakov, študentov i profesionálnych architektov. Predstavia ho Alžbeta Barančíková, Michaela Borodáčová a Viliam Fedorko.

Moderátorovi, spisovateľovi, prekladateľovi, ale hlavne známemu košickému  „potulkárovi“ Milanovi Kolcunovi bude patriť posledný príbeh. Turistom i Košičanom vymyslel už okolo 70 tém a trás „košických prechádzok“. Inicioval vznik knižnej edície Potulky mestom Košice, ktorá sa pravidelne rozširuje o nové tituly.

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.