Vedecká kaviareň: Aj rastliny majú svoje dejiny

Dátum a čas:
utorok - 23. 02. 2016 - 18:00 - 20:00

Miesto konania:
Výmenník Obrody


Turniansky hradný vrch patrí medzi najvzácnejšie floristické územia nielen Slovenska, ale aj strednej Európy. Je to územie národnej prírodnej rezervácie, kde platí najvyšší stupeň ochrany. Práve tu má svoj domov rumenica turnianska, rastlina s nápaditými rúrkovitými citrónovožltými kvetmi, unikát, ktorý nerastie nikde inde na svete. O jej pôvode kolujú rôzne historky a mýty. Najnovšie zistenia vedy hovoria, že si pamätá ešte časy Atlantiku. Viac o jej dejinách rozpovie hosť a prednášateľ Prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD. z Ústavu biologických a ekologických vied Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach 23. februára večer o 18.00 hod. vo Výmenníku Obrody.

Rastlinu rumenicu turniansku opísal v roku 1906 maďarský botanik Sándor Jávorka. Druh sa celé storočie považoval za unikátny celosvetový endemit. Špekulovalo sa, že môže ísť o potomstvo rastlín, ktoré sa k nám v minulosti náhodne dostali, napríklad, pri tatárskych vpádoch, tureckých nájazdoch alebo ich zavliekli talianski kamenári, keď stavali Turniansky hrad. Najnovšie vedecké výskumy však ukázali, že táto rastlina nie je až takým unikátom a ide o pozostatok rozšírenia rumenice sviežej z najteplejšieho obdobia po poslednej dobe ľadovej, z Atlantiku.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.