Vedecká kaviareň: Budú živé bunky priemyselnými továrňami budúcnosti?

Dátum a čas:
utorok - 24. 06. 2014 - 16:00 - 17:30

Miesto konania:
Výmenník Obrody


Pozývame vás na našu ďalšiu Vedeckú kaviareň, poslednú pred letnou prestávkou. Budeme sa rozprávať o možno ďalšej priemyselnej revolúcii, o bunkových továrňach. Ak by ste potrebovali vyrábať liečivo alebo palivo vo veľkých množstvách a mali by ste na výber obrovský kombinát, ktorý by vyrábal v hektolitrových množstvách a malú bunku, produkujúcu v mikrolitroch za deň alebo týždeň, asi by prvá voľba padla na kombinát.

Keď ale zistíte, že kombinát vyžaduje megawatty energie, prísun drahého materiálu a produkuje obrovské množstvá škodlivín a na druhej strane bunková továreň dokáže pracovať v miliónoch kópii paralelne, ktoré sa dokážu sami množiť, tak z mikrolitrov sú litre a hektolitre, a navyše materiálom pre bunky môže byť náš odpad, s ktorým si nevieme rady, a produkcia ich emisií a odpadu sa rovná takmer nule, tak je výber jasný. Znie to ako sci-fi, no dnes sú už mnohé dôležité látky, dokonca liečivá produkované v takýchto továrňach. A za touto ohromnou premenou na bunky stojí šedá eminencia – genetika.

O tom, ako nám genetika môže pomáhať zbavovať sa priemyselnej záťaže a vyrábať látky, ktoré sami vyrobiť nedokážeme, príde porozprávať RNDr. Eva Vranová PhD. z Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach. Kaviareň sa bude konať na obvyklom mieste, vo výmenníku na ulici Obrody už nasledujúci utorok, 24. 6. 2014, o 18:00. Možno to, že sa bude konať počas letného slnovratu, pred svätojánskou nocou,  jej dodá ešte trochu viac magickosti ako obyčajne.  

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.