Vedecká kaviareň – kozmické počasie

Dátum a čas:
utorok - 28. 10. 2014 - 16:00 - 17:00

Miesto konania:
Výmenník Obrody


Vedecká kaviareň sa bude 28. októbra venovať kozmickým energetickým časticiam a ich výskumu v Košiciach. Prednášať príde prof. Ing. Karel Kudela, DrSc., z Ústavu experimentálnej fyziky SAV v Košiciach.

Košice majú dlhú tradíciu v kozmickom výskume. V polovici minulého storočia sa začali merania kozmického žiarenia v Tatrách, ktoré na Lomnickom štíte robí Ústav experimentálnej fyziky (ÚEF) SAV doteraz. Po vypustení prvej umelej družice Zeme sa otvorili možnosti v meraní častíc na kozmických aparátoch. Už v roku 1977 meral častice na družici IK-17 prístroj, ktorého časť vyvinuli vedci v Košiciach. Nasledovala séria meraní na viacerých družiciach a raketách.

Prednáška bude venovaná histórii výskumu kozmického žiarenia. Povieme si aj o niektorých výsledkoch, získaných na ÚEF SAV Košice, ktoré máme vďaka pozemným aj družicovým pozorovaniam. Pozornosť bude venovaná tzv. kozmickému počasiu a vzťahoch energetických kozmických častíc k nemu.

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.