Vedecká kaviareň: mikroskop XFEL

Dátum a čas:
utorok - 24. 11. 2015 - 16:00 - 17:00

Miesto konania:
Výmenník Obrody


Každý z nás už určite obdivoval krásu mikroskopického sveta. Či to bol hmyz, prvoky alebo žilový systém listu. Tam, kde svetelný mikroskop nestačil, pomohol elektrónový, ktorý nám ukázal najmenšie bunkové organely, efektné obrázky zloženého oka hmyzu alebo hrozivo vyzerajúce roztoče. Ale ak by sme chceli vidieť reálnu stavbu molekúl, z ktorých sa roztoč skladá, tam ani elektrónový mikroskop nedovidí. V Hamburgu sa stavia mikroskop XFEL, ktorý znamená pre biológov a chemikov to, čo CERN pre jadrových fyzikov. Obrovský, niekoľkokilometrový „mikroskop“, pracujúci s röntgenovým laserom vám pripadá ako sci-fi? Príďte 24. novembra na Vedeckú kaviareň do Výmenníka Obrody o 18:00 hod. a Ing. Karel Saksl, DrSc. z Ústavu materiálového výskumu SAV v Košiciach vás presvedčí o tom, že to možné je. A to rečou, ktorú pochopí každý.

Európsky projekt 3,4-km dlhého röntgenového lasera pod názvom „The European X-Ray Laser Project“ (XFEL) bude zdrojom röntgenového žiarenia výnimočných kvalít, presahujúci všetky súčasné svetové zdroje. Samotné spustenie diela do prevádzky sa očakáva v júni 2017. Experimentálne zariadenie XFEL umožní prielomový výskum v širokom spektre vedných oblastí ako je biológia, výroba nových liečiv na najzávažnejšie choroby ľudstva, pri vývoji nových materiálov, fundamentálnom výskume plazmy, kvantovej chronodynamiky, optických nelineárnych systémoch a ďalších.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.