Vedecká kaviareň: Záhadní Mayovia

Dátum a čas:
utorok - 29. 03. 2016 - 16:00 - 18:00

Miesto konania:
Výmenník Obrody


Lenka Horáková z Katedry porovnávacej religionistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave vo Vedeckej kaviarni vo Výmenníku Obrody 29. marca prezradí zaujímavosti zo života záhadných Mayov. Témou stretnutia je Objavovanie stratenej civilizácie.

Napriek tomu, že Mayovia zostali v dobe kamennej a nikdy nepoužívali žiadne kovové nástroje, predstavovali jednu z najvyspelejších kultúr staroveku. Vytvorili sofistikovaný systém kalendárov, komplexné hieroglyfické písmo a v ich monumentálnej architektúre sa premietali ich rozvinuté znalosti z oblasti astronómie. Na konci prvého tisícročia nášho letopočtu však došlo ku kolapsu klasických mayských miest. Poklasická mayská civilizácia, ktorú na Yucatáne objavili Španieli v 16. storočí, už nikdy nedosiahla predchádzajúci rozmach. Tajomstvá tejto vyspelej kultúry sa tak len postupne odhaľujú multidisciplinárnym bádaním v tejto oblasti. Výskumu mayskej kultúry sa venuje aj slovenský archeologický projekt v Uaxactúne (Guatemala), kde sa pod vedením prof. Milana Kováča robí výskum už od roku 2009.

Vedecká kaviareň sa pre záujemcov otvára o 18:00 hod.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.