Vedecký brloh: Poznávanie hlasov spevavých operencov

Dátum a čas:
sobota - 24. 09. 2016 - 12:00 - 14:00

Miesto konania:
Výmenník Obrody


Nový školský rok je tu a s ním aj pravidelné Vedecké brlohy vo Výmenníku Obrody. Poslednú septembrovú sobotu sa deti aj ich rodičia môžu opäť tešiť na vedu, podanú zábavným a zrozumiteľným spôsobom odborníkmi, špičkou vo svojich vedných disciplínach. Vo Vedeckom brlohu 24. septembra sa malí vedátori dozvedia viac o svete a živote vtáctva v našom kraji od MVDr. Samuela Pačenovského zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti/Birdlife Slovensko.

Zaujímavý a netradičný program  čaká na deti, ktoré prídu na septembrový Vedecký brloh s podnázvom Poznávanie hlasov spevavých operencov. Naučia sa rozpoznávať rôzne druhy vtákov. Spoľahnúť sa budú musieť len na svoj sluch. Náš lektor a hosť ich vyskúša a zaškolí v rozlišovaní spevu operencov na základe zvukových nahrávok. Okrem toho sa deti o niektorých vybraných druhoch vtákov z Košíc a jeho širšieho okolia a ich spôsobe života dozvedia zaujímavosti. Opýtať sa budú môcť aj na to, čo všetko zahŕňa práca ornitológa a dozvedia sa aj o metódach pozorovania a zaznamenávania pánov oblohy pre štatistické a iné účely. V prípade dobrého počasia pôjdu aj na malú objaviteľskú vychádzku, na ktorej sa naučia vtáky nielen rozoznávať, ale aj nerušene pozorovať.

Otestuje sa:

Ako dobre poznáš operencov? Vyskúšaj si vedomostný test: http://skola.pravda.sk/testy-vedomosti/clanok/337831-poznate-vtaky-ktore-lietaju-na-slovensku/

Poznáš spevy vtákov? Ak nechceš prísť na brloh úplne nepripravený, pozri si stránku: http://snaturou2000.sk/zivocichy

Ako dobre poznáš operencov? Vyskúšaj si vedomostný test: http://skola.pravda.sk/testy-vedomosti/clanok/337831-poznate-vtaky-ktore-lietaju-na-slovensku/

Vedel ste, že:

Na Slovensku máme viac než 351 druhov vtákov, z ktorých 222 druhov u nás aj hniezdi?

Početnosť vtákov súvisí s kvalitou života?

Desať najpočetnejších druhov na Slovensku:

pinka obyčajná (Fringilla coelebs) 9,6 %

škorec obyčajný (Sturnus vulgaris) – 7,2 %,

drozd čierny (Turdus merula) – 5,6 %,

penica čiernohlavá (Sylvia atricapilla) – 5,4 %,

drozd plavý (Turdus philomelos) – 3,4 %,

sýkorka veľká (Parus major) – 3,1%,

kolibiarik čipčavý (Phylloscopus collybita) – 2,9%,

strnádka obyčajná (Emberiza citrinella) – 2,5 %,

červienka obyčajná (Erithacus rubecula) – 2,4%

vrabec poľný (Passer montanus) – 2,3 %.

 

 

 


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.