Vedecký brloh: Život zrodený z kameňa a hliny

Dátum a čas:
sobota - 11. 11. 2017 - 12:00 - 14:00

Miesto konania:
Výmenník Obrody


V novembrovom brlohu deti objavia archeologické nálezy s trojicou lektorov Evou Horváthovou, Rastislavom Hrehom a Luciou Luštíkovou. Dozvedia sa, v akých drsných prírodných podmienkach sa vyvíjal najstarší predok človeka (pračlovek), ako si počas niekoľkých tisícročí predchodcovia moderného človeka zdokonaľovali pracovné nástroje a z akých materiálov ich vyrábali, čo bolo základným zdrojom ich obživy. Na príklade zachovaných archeologických nálezov spoznajú aj rozdiely medzi životom pravekých lovcov a prvých poľnohospodárov.

Deti si vyskúšajú prípravu základných nástrojov ľudstva spôsobom, aký používali naši prapredkovia pri drvení zrna na kamennej podložke, oboznámia sa s ručnou výrobou keramiky z hrnčiarskej hliny a jej výzdobou a s tkaním najstaršieho druhu látky na zvislých krosnách.

„V rámci experimentálnej archeológie si premietneme techniky výroby kamenných nástrojov, trením kameňa o kameň sa pokúsime rozdrviť zrno na múku, z hliny si vyskúšame vymodelovať miniatúrne nádoby a iné drobné predmety, podľa vzorov pravekých hrnčiarskych predlôh si ich vyzdobíme a napokon zhotovíme aj repliku tkaniny pomocou jednoduchých drevených tkáčskych krosien. To všetko spravíme tak ako to tisícročia pred nami robili šikovné ruky našich predkov,“ prezrádza Eva Horváthová o obsahu  Vedeckého brlohu, ktorý bude 11. novembra od 14:00 do 16:00 hod. vo Výmenníku Obrody.

Vstup voľný


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.