Velvet Dunkelheit/Nežná temnota – výstava

Dátum a čas:
štvrtok - 05. 11. 2015 - 8:00 - 14:00

Miesto konania:
Dom umenia Košice


Festival súčasného umenia ARS NOVA, ktorý sa v Dome umenia a Kasárňach/Kulturparku uskutoční od 5. do 15. novembra, bude predovšetkým o hudbe, ale prinesie aj niečo navyše. Jeden deň bude patriť  filmovým dokumentom o hudobných skladateľoch a ponúkne tiež pohľad do výtvarného umenia.  V salóniku Domu umenia bude výstava obrazov Moniky Vrancovej Velvet Dunkelheit (Nežná temnota), ktorá tam zostane aj po doznení posledných tónov festivalu. Návštevníci si ju budú môcť pozrieť od 5. do 29. novembra.

„Výstava mladej košickej výtvarníčky Moniky Vrancovej tvorí výber prác, sérií plátien a kresieb na papieri, ktoré vznikali od roku 2013. Názov výstavy ´Velvet Dunkelheit´ alebo ´Nežná temnota´ reflektuje vizuálnu povahu Vrancovej prác. Jej obrazové polia zobrazujú imaginárne krajiny a fiktívne príbehy foriem a fragmentov. Rozprávkovo začarovaný les, videný  za slabého mesačného svitu, ho menia na voľnú interpretáciu temného a vyschnutého lesa s príchuťou hororu. S geometrickými tvarmi a plochami  na scénu vstupujú kamene, kryštály a pahorky, vrstevnice, korene a vetvy stromov,  a to všetko  dôsledne spojené tenkou pavučinou čiar a priesečníc. Abstrahujúce krajiny a symbolické zátišia s ponurou atmosférou tajomných  predmetov odkazujú na štýl „gothic“ (temný, stredoveký, nie v pravom zmysle slova gotický – architektonický štýl stredoveku), uznávaný ako životný štýl, v ktorom sa uplatňujú symboly lebiek a kostí, rastlín, nožov s kvapkami krvi, dlhé tiene  a pod.“, približuje výstavu kurátor Michal Štofa.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.