Západný dvor – Východná brána – prezentácia z workshopu

Dátum a čas:
streda - 20. 05. 2015 - 16:00 - 17:30

Miesto konania:
Kasárne/Kulturpark


Ateliér priestorových komunikácií+ Katedry intermédií a multimédií VŠVU v Bratislave organizuje v Kasárňach/Kulturparku 20 mája o 18:00 hod. workshop pod názvom Západný dvor – Východná brána. Bude to prezentácia polročnej tvorby študentov z workshopu, ktorý sa uskutočnil v marci v Košiciach. Riešili dvojúlohu, ktorej zámerom bolo reflektovať metódou komparácie (a iné) fenomény „východu a západu“. Obdobie od začiatku semestra po workshop bolo priestorom na tematizovanie fenoménov „Západného dvora“. Obdobie po workshope je vyhradené na riešenie vzťahov s vytvorením diela/dvojdiela pre záverečnú prezentáciu. Pracovali pod vedením profesora Antona Čierneho a asistena Matěja Smetanu.  

Východnú bránu môžeme ponímať ako  pomyselnú „civilizačnú hranicu“ medzi západom a východom (v súčasnosti u nášho východného suseda bojujú o zachovanie štátu a nasmerovanie kultúrnej a hodnotovej orientácie). Územie východného Slovenska z pohľadu kultúrnych, etnických rozdielnosti a sociálneho statusu patrí k najviac diverzifikovaným regiónom v rámci Slovenska. Pohľadom „za“ túto pomyselnú bránu sa nám otvára pole interpretačných možností politického, ale aj nepolitického charakteru, kde sa dá pracovať s významom polarity (aj náboženskej, sociálnej), kompasu, orientácie, bludiska, labyrintu, mapy, a pod. Zároveň vedie k úvahám o orientácii v priestore, v mantineloch rôznych kontextov a pod. (akcie vo verejnom priestore).

Západný dvor môžeme interpretovať ako spoločenstvo – vo vyjadrení politického usporiadania – super štát: Európska únia, jej ekonomický a hodnotový systém zväčša sekularizovaných vzťahov, s vysokou ochranou ľudských práv, otvoreného ekonomického priestoru s voľným pohybom osôb, s vysokou mierou liberálnej demokracie, ale aj vysokou mierou sociálnej nerovnosti, skrytým rasizmom a nacionalizmom sprevádzaný proces integrácie, s nerovnosťou šancí určitých regiónov …

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.


Poloha na mape

Loading Map....

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.