Ukrajinské duo Zapaska vtiahne poslucháčov do hudobného víru

Ukrajinské duo Zapaska, ktoré bude koncertovať 12. apríla v Kasárňach/Kulturparku,  je pre Košičanov už známa hudobná dvojica. Po prvý raz sa tu nevšedná formácia  predstavila vlani. Na hudobnú scénu vstúpila v roku 2009. V hudbe Jany Shpachynskej a Pavla Nechytayla sa prelínajú rôzne štýly ako hip-hop či blues. Tvoria jednoduché piesne založené na živom samplovaní, teda vytvárajú a používajú zvuky akustických nástrojov a vokálov. Základ ich hudby však tvorí  melódia, typická pre ukrajinské piesne.

Na začiatku skupina produkovala jemné éterické skladby, no v súčasnosti zaznamenávame u nich vývoj smerom k tvrdšej hudbe. Poslucháčov prekvapuje drsná gitara, elektrické perkusie, ale i kontrastné, jemne znejúce vokály. V ich textoch počuť najmä ukrajinčinu, ale i poľštinu a angličtinu.

Mužská časť dvojice sa popri hudbe zaoberá archeológiou. Jana zas študovala filológiu, ale venuje sa aj mystike a filozofii. Prvý raz sa stretli na festivale akustickej hudby v Ľvove, kde Jana ako trinásťročná prezentovala už svoje vlastné skladby. Neskôr začali hrať spolu. Spočiatku mali len akustickú gitaru, akordeón a takzvaný looper, ako hudobníci označujú prístroj na vytváranie efektov, nahrávanie a opakované púšťanie slučiek rôznych nástrojov či spevu.

Elektro-akustická Indie-popová skupina, vychádzajúca z undergroundu, patrí medzi najviac koncertujúce ukrajinské kapely v zahraničí. Album Kontur, ktorý vydala vlani, predstavila a pokrstila aj na Slovensku, kde absolvovala turné po viacerých mestách so známou slovenskou formáciou Longital.

Duo svoje publikum neustále prekvapuje a vyvíja zvuk i živé vystúpenia. Slovo „zapaska“ má dva významy. Jeden označuje zastaraný prvok ženského oblečenia – zásteru alebo spodnicu pod sukňu, ale slangovo je to aj náhradné koleso. Archaický prvok ide ruka v ruke s niečím extra, čo presne vystihuje snahu týchto hudobníkov. Ich texty obsahujú plno fantastických výjavov a nevšedných scén. Spolu s hrejivou melódiou a uchu lahodiacimi tónmi podporujú rozprávkovú predstavivosť poslucháčov.

Obaja členovia skupiny hrajú aj v iných kapelách. Alternatívne duo je skutočným unikátom. Vrstvenie jednotlivých gitarových slučiek Jany s Pavlovým doprovodom na ťahaciu či fúkaciu harmoniku, kalimbu a veľa ďalších nástrojov spôsobuje, že ich vystúpenie je jedinečným zážitkom. Na vlastnej koži ho môže pocítiť každý, kto si nenechá ujsť príležitosť a príde na ich koncert.

Podujatie je spolufinancované z dotačného systému Ministerstva kultúry Slovenskej republiky.

10857321_799242496823900_5465051256185816475_o

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.