Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Umelci rozprestrú v parku jedenásť párov anjelských krídiel

Umelci rozprestrú v parku jedenásť párov anjelských krídiel

Putovná výstava s názvom Krídla sú kreslené, pomoc je skutočná rozprestrie svoje krídla v areáli Kasární/Kulturparku od 3. októbra do 3. novembra 2019. Každý Dobrý anjel si zaslúži krásne krídla, ktoré pripravili uznávaní slovenskí umelci – výtvarníci, ilustrátori a dizajnéri. Výstava je symbolickým darom Dobrým anjelom, aby každý z nich mohol rozprestrieť anjelské krídla a zároveň umožňuje ľuďom dozvedieť sa o slovenských umelcoch čo najviac.

Systém Dobrý anjel dlhodobo pomáha pravidelným mesačným príspevkom trom tisícom rodín s deťmi, kde niekto trpí na rakovinu alebo dieťa má inú zákernú diagnózu, ktorá dostala rodinu do finančnej núdze. Vďaka veľkému počtu pravidelných darcov dostávajú mesačne príspevok okolo 140 €. Autori jedenástich párov anjelských krídiel sú dôkazom toho, že Slovensko je plné dobra a talentu. Svojimi dielami podporili myšlienku pomáhať tým, ktorí to naozaj potrebujú, viacerí umelci.

Je medzi nimi producentka, režisérka a výtvarníčka Katarína Kerekesová, známa aj ako tvorkyňa televízneho večerníčka Mimi a Líza. Je spoluautorkou rovnomennej ilustrovanej knihy, ktorej hlavnou hrdinkou je nevidomé dievčatko. Je autorkou aj známeho detského seriálu Websterovci.

Svoje krídla predstaví aj najznámejší slovenský karikaturista a ilustrátor Martin Šútovec, známy ako Shooty. Vydal päť kníh, v ktorých je viac obrázkov ako textu a svoje kresby, karikatúry a komiksy pravidelne zverejňuje v tlači.

Katarína Ilkovičová sa okrem grafického dizajnu venuje hlavne ilustrácii. Spolupracuje so slovenskými a českými vydavateľstvami a detskými časopismi. Jej ilustrácie nájdete v knihách Babka na rebríku, Hups, Šups a Rups, Víla Jazmínka a škriatok Vendelín, Prečo lienky nosia podkolienky a v mnohých ďalších.

V parku uvidia návštevníci aj krídla od oceňovaného maliara a výtvarníka Erika Šilleho, ktorý čerpá z animovaného sveta komiksových postáv, reklamy a každodennej banality. V jeho obrazoch nadobúdajú existenciálny až apokalyptický výraz. Dialógom dejín umenia so svetom pop-kultúry vytvára nové súčasné pseudomýty a hybridné rozprávky.

Pri prechádzke areálom Kulturparku narazíte aj na dielo Daniely Olejníkovej, ktorá sa venuje grafike a knižnej tvorbe pre deti i dospelých. Digitálne techniky strieda a kombinuje s linorytom, kolážou alebo maľbou. Ilustrovala vyše dvadsať kníh, spomedzi nich napríklad Útek, detskú encyklopédiu Hávedník alebo experimentálne vydania kníh V melónovom cukre a Neviditeľné mestá.

Na výstave rozprestrie svoje umelecké krídla aj grafik a ilustrátor Adrián Macho. Je známy svojimi farebnými snovými ilustráciami, ktoré sú ľahko rozpoznateľné. Prácou s farbami a charaktermi vie navodiť atmosféru tvoriacu dej. Ilustroval niekoľko úspešných detských kníh a v roku 2018 mu vyšiel jeho debut Gerda, príbeh veľryby. Kniha sa stala jednou z najpredávanejších.

Do pestrej plejády anjelských krídiel prispel tiež uznávaný ilustrátor, maliar a autor komiksov Danglár. Jozef Gertli ilustroval približne 70 kníh viacerých autorov, napr. Petra Pišťaneka, Dušana Taragela, Egona Bondyho či Ľubomíra Feldeka. Spomeňme aspoň knihy Roger Krowiak či Rozprávky pre neposlušné deti (a ich starostlivých rodičov).

S krídlami sa predstaví aj grafička Michaela Chmeličková. Zviditeľnila sa najmä prácami počas festivalu súčasného umenia Biela noc  či vizuálom podujatí Urban Market. Navrhla tiež dizajn balenia zubných kefiek Curaprox. Jej tvorba je charakteristická výraznou štylizáciou, má rada minimalizmus a geometriu. Svoje ilustrácie transformuje tiež do printov a tričiek pod značkou Planéta 220.

Počas prehliadky môžete natrafiť aj na prácu karikaturistu, maliara a ilustrátora Mira Regitka. Ilustruje detské knihy, učebnice a výrazne sa podieľa na tvorbe časopisu Fifík. Spomedzi kníh spomeňme najobľúbenejšiu knihu Dobrého anjela – O Bezvláske. Ilustroval však aj veľa iných: Pavúčik na nitke, Očko Špehúň, Mlynárske povesti, Dovidenia, Zuzanka!, ale aj mnoho ďalších.

Pod obchodnou značkou Slovakiagift sa predstaví autorka Sylvia Ciulisová, ktorá s témou ľudového ornamentu pracuje v oblasti grafického, odevného a obalového dizajnu. V ponuke má aj vlastnú kolekciu suvenírov. Jej krídla sú inšpirované čatajskou výšivkou.

Petra Slamková tvorí digitálne ilustrácie. Primárne sa zameriava na módu a tzv. instagramovú tvorbu. Pôsobí pod menom Fancyillustrator. Venuje sa aj personalizovaným ilustráciám a spolupracuje s viacerými značkami, napr. KURA collection, Nivea a MARC scurb.

Viac o autoroch sa dozviete pri jednotlivých zastávkach.

Ďalšie články