Mimoriadna informácia: Zrušené podujatie - Divadlo Na Sídlisku: Traja vlci a prasiatko

Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus

Umelci sa vo svojich dielach zamýšľali nad témou nacionalizmus

PrintVýstava Privátny nacionalizmus/Private Nationalism, ktorá sa v Kunsthalle/Hale umenia začne 27. marca a potrvá do 30. apríla, zachytáva rôzne prejavy neznášanlivosti. Zapojili sa do nej krajiny V4, Nemecko a Turecko. Predstaví široký záber foriem vizuálneho umenia – od objektov, inštalácií, cez maľbu, fotografiu či zvukovú inštaláciu. Putovný výstavný projekt pripravila organizácia K13 – Košické kultúrne centrá v spolupráci s Kassákovým centrom intermediálnej kreativity a hlavným nositeľom grantového projektu The Apparoach Art Association Pécs z Maďarska.

Počas vernisáže sa o 18:00 s performance predstaví Lucia Tkáčová, Anetta Mona Chisa,  József R. Juhász (MCFSAE) a Dalibor Bača. Kurátormi sú Ilona Németh, József R. Juhász a Michal Štofa.

„Výstava je koncipovaná na tému nacionalizmus. Jej cieľom je ukázať, akým spôsobom môže byť táto téma vnímaná prostredníctvom ľudí, ktorí žijú spolu v jednom štáte, na hraniciach týchto štátov a takisto medzi susedmi v rámci jednej ulice či bytovky. Predstaví umelecké realizácie, ktoré súvisia s touto témou z rôznych pohľadov,  a hlavne z pohľadu ľudí, žijúcich v rôznych krajinách Európy. Kurátori z jednotlivých štátov vybrali pre tento projekt reprezentujúcich umelcov zo svojich krajín, ktorí sa umeleckou formou vyjadrujú k tejto problematike,“ povedal kurátor Michal Štofa.

Projekt tak môže predstavovať naozaj veľmi rôznorodé práce, ktorými sa umelci vyjadrujú k nacionalizmu, či už dokumentárnou alebo humornou formou. Snažia sa reagovať na danú tému alebo navodiť potrebu rozmýšľať o tejto aktuálnej pálčivej problematike, ktorá v každej zo zúčastnených krajín je nejakým spôsobom prítomná.

 „Už či je to prostredníctvom stále stupňujúceho sa národného nacionalizmu v Maďarska alebo v prípade nejakých protirómskych nálad, ako je to v Čechách či v Nemecku, kde stále prežíva téma nacizmu. Zabudnutá história hitlerovského Nemecka je v istých kruhoch stále prítomná a stále dochádza k stretom neonacistov a antinacistov. S tým sa stretávame aj v ďalších krajinách. Na Slovensku sa prejavujú protirómske i protimaďarské nálady. Na výstave nájdeme aj diela, ktoré vytvorili autori z iných krajín, napr. z Ukrajiny,“ približuje výstavný projekt jeden z troch slovenských kurátorov, ktorí vyberali to, čo na výstave uvidia návštevníci práve v Košiciach.

Ponuka je naozaj pestrá. Predstaví sa tu 51 umelcov, v prácach ktorých rezonuje privátny nacionalizmus. Zastúpená je naozaj široká škála umeleckej tvorby. Každý zo štátov vystavuje diela, ktoré sú svojim spôsobom reprezentatívne pre danú krajinu.

„V prípade Slovenska je to napríklad Martin Piaček, ktorý predstaví sériu malých kovových plastík, ktoré zobrazujú postavičky zo slovenskej histórie a korešpondujú s témou národa a štátu. Karikatúry historických osobností pôsobia vtipne, čo môže byť v tomto prípade prostriedok ako primäť človeka pozastaviť sa nad tým. Je to tá ľahšia forma kritiky a doterajšieho postoja k tejto problematike, a možno zároveň spôsob ako dosiahnuť, aby človek nad tým začal rozmýšľať z iného pohľadu,“ dodal Michal Štofa.

Ulu Braun - Atlantic Garden 2010Pozornosť si zaslúži napríklad nemecký autor Ulu Braun, ktorý predstaví animované video Atlantic Garden. Je to 360-stupňový pohľad na krajinu, v ktorej žije a pracuje množstvo ľudí. Sú zobrazení v krásnom prostredí a v diaľke vidieť oceán. Pôsobí to veľmi pozitívne a divák má z toho príjemný pocit. Figúry vykonávajú nejakú činnosť, fungujú vo vymedzenom priestore a nepohnú sa ďalej. Autor sa tu pohráva s otázkou privátneho priestoru a  medzisusedského nažívania. Téma privátneho nacionalizmu sa môže chápať aj z komorného pohľadu.

Zaujímavá je aj séria modelov reálnych sôch, predstavujúcich špecifické etapy maďarskej histórie. Pomníky v podobe malých modelov sú zostavené do špecifickej kompozície, ktorá vytvára dielo s názvom Vojna za vlastnú pravdu. Je to znovu o tom, že v Maďarsku je veľmi prítomný a stupňujúci sa národný nacionalizmus. Stúpenci týchto myšlienok operujú s bohatou národnou históriou a národnými buditeľmi, dôležitými postavami histórie, ktorým boli postavené sochy, aby bola oslávená ich snaha o zvýšenie národného povedomia a pod. Samozrejme, že tam existujú stúpenci, ktorí nepovažujú silné prejavy národného nacionalizmu za vhodné, dobré, ani potrebné a týmto spôsobom ukazujú svoj pohľad a istú kritiku tohto postoja.

Pre návštevníkov je pripravený zaujímavý sprievodný program. Hneď 28. marca bude o 16:00 diskusia na tému Prečo privátny nacionalizmus? s hosťami Edit András (historička umenia), Ritou Varga (umelkyňa), Michalom Štofom  (historik umenia). Výnimočná bude tým, že sa stretnú kurátori jednotlivých krajín. Prítomnosť hostí z USA prekročí rámec Európy. Druhá diskusia v závere výstavy bude 24. apríla na tému Prečo nacionalizmus? Hosťami budú Juliana Sokolová (filozofka a spisovateľka), Martin Piaček (umelec), Ottó Szaboó (umelec) a Gábor Hushégyi (estét). Očakáva sa, že bude o niečo ostrejšia, ak sa do nej zapoja aktivisti. Prvá z komentovaných tematických prehliadok výstavy je naplánovaná na 9. apríla so známym odborníkom na históriu Košíc s bohatým národnostným zastúpením, Milanom Kolcunom a 16. apríla s kurátorom Michalom Štofom so začiatkom o 17:00.

Umelci

Kinga Araya (PL), Dalibor Bača (SK), Borsos Lőrinc (H), Kassa Boys (SK), Ulu Braun (D), Daya Cahen (D), András Cséfalvay (SK), Radoslav Čerevka (SK), David Damjanovič / Jarmila Mitríková (SK), Oscar Dawicki (PL), Özgür Demirci (TR), Marcell Esterházy (H), Tibor Horváth (H), József R. Juhász (SK), Matej Kaminský (SK), Nemere Kerezsi (H), Szabolcs KissPál (H), Tomáš Klima (SK), Nikita Kodan (UA), Gábor Kristóf (H), Barbara Lubich / Michael Sommermeyer (D), MCFSAE (CZ), Milan Mikuláštík / Guma Guar (CZ), Michal Moravčík (SK), Olivia Mortier (B), Ciprian Muresan (RO), Csaba Nemes (H), Ilona Németh (SK), Mara Oláh (H), Dan Perjovschi (RO), Martin Piaček (SK), Karol Radzinewski (PL), Tomáš Rafa (SK), RAFANI (CZ), Jonathan Ravasz (SK), Sociéte Realiste (H), Martina Slováková (SK), Pavel Sterec (CZ), Gökce Suvari (TR), Bálint Szombathy (H), Mark Ther (CZ), Lucia Tkáčová / Aneta  Mona Chisa (SK), Jaroslav Varga (SK), Jan Vormann (D), Little Warsaw (H) a Richard Wiesner (CZ).

Otváracie hodiny Kunsthalle/Haly umenia: utorok – nedeľa 11:00 – 18:00

Vstupné: 1 €/dôchodcovia, ZŤP, študenti 0,70 €

Ďalšie články