Umelecký riaditeľ Peter Nágel o blížiacom sa AFF

Metropola východu sa od 14. do 22. júna 2019  opäť stane uzlom, v ktorom sa pretnú desiatky filmových príbehov. Medzinárodný filmový festival Art Film Fest prinesie návštevníkom pestrú paletu umeleckých diel, ktoré do Košíc poputujú z najprestížnejších podujatí a z rôznych kútov sveta.

,,Filmov, ktoré vyhľadávajú artoví diváci alebo diváckejších snímok, ktoré preferujú cinefilovia, bude, jednoducho povedané, dosť. Nateraz môžem prezradiť, že uvedieme väčšinu ocenených filmov z Berlína, ale aj z ďalších festivalov, ktoré sú dôležité pre náš výber. Na druhej strane ponúkneme filmy, ktoré uspokoja diváka, vyhľadávajúceho napríklad žánrové tituly,” povedal umelecký riaditeľ festivalu Peter Nágel.

Vo filmoch, ktoré vznikli v súčasnosti, nájdu diváci reflexiu tém, ktoré hýbu súčasným svetom, ale festival sa v programe ohliadne aj do našej minulosti.

“Chceme pripraviť diskusie na tému: 30 rokov od Novembra v československom kine, čo bude prierezový pohľad na vývoj českého a slovenského filmu po novembri 1989,” ozrejmuje Peter Nágel.

Na Art Film Fest ako jediný slovenský festival zavíta aj pamätný kočovný kinematograf bratov Čadíkovcov, ktorý ponúkne lákavú divácku snímku. Nádych nostalgie a akýsi retro výlet do preddigitálnych čias prinesie špecialita programu, ktorou bude obnovenie kočovnej atrakcie s názvom “Celorepubliková Tour. Tá bude premietať film na pôvodnom 35 mm páse z originálnych veľkých premietačiek. Deväť festivalových dní sľubuje intenzívne filmové zážitky, návštevu zahraničných a domácich hostí aj odborný program.

“V rámci pripravovaného Art Film Festu by som paradoxne vyzdvihol redukciu programu. Minulý ročník mal 20 programových sekcií, v ktorých sme dovedna uviedli 206 filmov v 268 projekciách. Aj keď festival trvá deväť dní, tieto čísla boli predsa len limitné. Preto sme sa teraz nesnažili pridávať ďalšie sekcie, ale ponechali sme programovú kostru, ktorú festivalový divák nielen pozná, ale aj vyhľadáva. V 27. ročníku ponúkneme 14 sekcií plus Hercovu misiu a Zlatú kameru. Samozrejme, návštevník sa nemusí obávať – opäť pripravujeme veľké množstvo filmov, ktoré budú klásť nároky na výber, čas a rozhodovanie,” uviedol  Peter Nágel a zdôraznil, že nadchádzajúci ročník venuje osobitnú pozornosť aj na sprievodný program, predovšetkým ten, ktorý je určený pre profesionálov, ako napríklad TV Industry Day, Inspirational Days a VFX Day.

“Počas festivalu sa po prvý raz bude konať Tvorivá dielňa pre vybraných študentov, ktorí sa pod vedením profesionálov budú snažiť vytvoriť krátke filmy na zvolenú tému. Zároveň chceme pokračovať aj s prednáškami filmového vzdelávania pre študentov a pedagógov stredných škôl,” dodal pred blížiacim sa 27. ročníkom AFF umelecký riaditeľ.

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.