Umenie a festivaly sa z mesta kultúry nevytratia, jednoducho tu patria

Kasárne/KulturparkKultúrne zariadenia v správe spoločnosti K13 – Košické kultúrne centrá, ktoré vznikli po obnovení dlho chátrajúcich a nevyužívaných budov v rámci investičných projektov EHMK, nezostanú iba spomienkou na to, že Košice boli vlani Európskym hlavným mestom kultúry. Vybudovaná infraštruktúra zostáva žiť s rovnakým poslaním ako doposiaľ – šíriť kultúru všetkých žánrov v objektoch, ktoré boli vybudované pre všetkých milovníkov kultúry. Ľudia si zvykli, že zaujímavé podujatia sa dejú aj vo verejnom priestore a tešia sa veľkej návštevnosti. Preto o také zážitky, aké im boli ponúknuté v roku kultúry, neprídu.

Projekt sa neskončil odovzdaním štafety iným mestám. Košice zostávajú kultúrnym mestom. Aj tento rok bude naplnený masovými i komornejšími podujatiami, ktoré mali pozitívny ohlas a v spleti žánrovej pestrosti by  sa mal nájsť každý. Program bude naozaj bohatý a pestrý tak v Kunsthalle/Hale umenia, Kasárňach/Kulturparku, Amfiteátri, ale aj v okrajových kultúrnych bodoch – vo výmenníkoch SPOTs, ako aj pod holým nebom v uliciach či parkoch.

KunsthallOkrem výstav, ktoré trvajú, sa verejnosť dočká aj ďalších zaujímavých výstavných prezentácií. Počas marca je ešte príležitosť navštíviť Kunsthalle/Halu umenia a pozrieť si sériu multimediálnych site-specific inštalácií Petra Rónaia Len pre plavcov. Tento mesiac pribudne medzinárodný výstavný projekt Private Nationalism,  pripravený v spolupráci s vybranými inštitúciami z miest Pécs (H), Debrecín (H), Praha (CZ), Krakov (PL) a Košice, teda z krajín V4, rozšírených o Nemecko – Drážďany a Turecko – Istanbul. Predstaví výtvarné diela, reagujúce na pálčivú problematiku nacionalizmu, aktuálnu, no špecifickú, vo všetkých zúčastnených krajinách.

Jún a júl bude patriť Viktorovi Pivovarovovi, jednému zo zakladateľov moskovského minimalizmu a objaviteľovi žánru albumov na retrospektívnej výstave. Od roku 1970 tvorí tematické cykly technikou priemyselného asfaltu na plátne, reagujúc na korporačné reklamné plagáty železničných spoločností. Jeho diela sú zastúpené v zbierkach svetových múzeí a galérii, medzi inými aj v Saatchi Gallery v Londýne.

V novembri sa predstaví so svojou tvorbou Jiří Kovanda, ktorý patrí k najznámejším českým konceptuálnym umelcom súčasnosti. Už v 70. rokoch 20. storočia začal bez znalosti zahraničného kontextu so svojimi akciami vo verejnom priestore za účasti len malej skupiny divákov. Tvorí spontánne na základe nájdených materiálov v reakciách na konkrétne situácie.

Nebude to jediný umelec, ktorý v novembri prinesie na košickú kultúrnu scénu niečo výnimočné. Mladý, v zahraničí etablovaný slovenský sochár Štefan Papčo sa s divákmi podelí o reálne zážitky horolezca a vzťahom k prírode cez esteticky pôsobiace nadrozmerné sochárske objekty a inštalácie, evokujúce situácie z vysokohorského prostredia.

977912_595600093797807_152894263_oPo roku opäť ožijú obľúbené projekty, ktoré sa už stali neodmysliteľnou súčasťou kultúrneho diania v meste. Ako prvé podujatie odštartuje festival USE THE C!TY v dňoch 20. – 22. júna. Bude to opäť príval netradičného umenia do ulíc a uličiek mesta Košice. Verejný priestor neostane uchránený od tanečných, hudobných a multižánrových podujatí, ktoré ozvláštnia a spestria miesta, ktoré rokmi zovšedneli. Určite si bude môcť každý opäť vychutnať Mesto plné hudby a kapely v centre, hip-hopové súťaže v Kasárňach/Kulturpaku a divadelné predstavenia v meste medzi nič netušiacimi ľuďmi.

August už tradične patrí mestskému festivalu Leto v parku. Na šiesty ročník je pripravená kvalitná multižánrová nádielka, ktorá je rozdelená do sekcií: literárne stredy, filmové štvrtky, piatky a soboty, venované hudbe rôznych štýlov, či divadelné nedele. Víkendový program  bude patriť rodinám s deťmi. V „Mestečku neziskoviek“ dostanú priestor na svoju prezentáciu neziskové organizácie a občianske združenia, pôsobiace v oblasti kultúry. Silný hudobný program festivalu bude tento rok zastúpený pestrou zmesou domácej a zahraničnej hudobnej škály.

Medzinárodný festival súčasného zvukového umenia Sound City Days. teda umeleckých realizácií, balansujúcich na pomedzi vizuálneho umenia a hudby, hľadajúceho nové fonetické skúsenosti v dnešnom vizuálnom svete, odštartuje v októbri.

1237133_228278887322330_1498480681_nZ programu roka sa nevytratí ani Biela noc/Nuit Blanche. Ulice Košíc sa na jednu noc už po piaty raz zaplnia neopakovateľnou atmosférou, ktorá sa vyrovná veľkým európskym metropolám. Festival súčasného umenia ponúkne návštevníkom netradičnú umeleckú prechádzku nočným mestom, plnú zážitkov a nových vnemov. Pestrá ponuka umožní každému spoznať najnovšie trendy v rôznych umeleckých žánroch slovenských a zahraničných umelcov.

Program na tento rok nezostane ani bez klasickej hudby. Komorné zoskupenie Quasars Ensemble, rezidenčný súbor Kasární/Kulturparku je jedinečné profesionálne hudobné teleso svojho druhu. Vo svojom cykle komorných koncertov predvedú hudobníci košickému publiku nevšednú a pestrú dramaturgiu. Nebude chýbať prepojenie s výtvarným či tanečným umením. Koncerty budú od februára každý mesiac, s výnimkou letných prázdnin. Najbližšie budú 17. 3., 28. 4., 19. 5., 10. 6. 2014. Doteraz už predstavil diela popredných predstaviteľov súčasnej kompozičnej špičky ako sú Bent Sørensen, Michael Jarrell či Toshio Hosokowa za ich osobnej účasti.

Kveta Podhorská

 

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.