Unikátny projekt Party v 21. storočí prebúdza slovenské poklady z kultúrneho spánku

Parta je ozdobná čelenka, symbol dospelého slobodného dievčaťa. Nosili ju najmä nevesty pri vydaji a bola súčasťou sviatočnej a obradovej úpravy vlasov. Keďže bola najdôležitejším a najkrajším prvkom svadobného kroja, vždy bola bohato zdobená a v každom regióne Slovenska odlišná tvarom, veľkosťou, použitými materiálmi, stužkami a doplnkami.

V súčasnosti sa kedysi tradičná súčasť ľudového odevu v 19. a 20. storočí stala ústredným prvkom jedinečného umeleckého projektu „Party v 21. storočí“, ktorý je venovaný pamiatke dlhoročnému umeleckému šéfovi a choreografovi Lúčnice, profesorovi Štefanovi Nosáľovi. Jeho cieľom je oživiť  slovenské skvosty pomaly upadajúce do zabudnutia.  Plátna s fotografiami žien, nosiacich party alebo vence v pestrých tradičných farbách slovenského folklóru, budú vystavené v budove Bravo od 4. do 29. apríla. Svetovo unikátne obrazy kombinujú tri umelecké odbory – fotografiu, maľbu na tvár a maľbu na plátno.

Mladí fotografi Zuzana Senášiová a Ľubomír Sabo, tvoriaci pod značkou LSZ Photography, v súlade s tradíciami a zvykmi predkov nafotili mladé, slobodné a bezdetné dievčatá. Prostriedkom moderného vyjadrenia je umelecky podaná maľba na tvár, vychádzajúca z tradičných ornamentov ľudového odevu, ku ktorému parta patrila. Dielam dali nový rozmer Andrea Ľubocká a Patrik Raga. Fotografiám dotvorila pozadie, ktoré vychádza z ľudových prvkov jednotlivých dedín a regiónov, výtvarná umelkyňa Sarah I. Avni. Svojim špecifickým vnímaním dodala projektu novú umeleckú dimenziu.

Všetko vznikalo pod dohľadom etnologičky Kataríny Chabrečekovej.  Projekt prechádza širokým umeleckým spektrom, mapuje pestrosť a rozmanitosť takmer zaniknutých párt a vencov. Je veľkým prínosom pre zachovanie kultúrneho dedičstva a symbolicky odhaľuje ľudové tradície súčasnému divákovi.

Spoločne  si zaumienili týmto projektom znovu prebudiť slovenské poklady ľudového umenia z kultúrneho spánku a priblížiť ich mladej generácii. Výstava prezentuje tradície pestro a moderne, čím láka ich pozornosť.  Podľa autorov, „ tým, že sa stane folklór atraktívnym aj pre súčasných mladých ľudí, môžeme docieliť jeho záchranu. Pochopili sme tiež, že ak nestihneme zachytiť to, čo máme teraz, možno to proste zanikne“. Vďaka obrazom sa to nestane. Počas takmer trojročnej intenzívnej práce sa do projektu zapojilo vyše dvesto ľudí, vrátane etnológov. Vďaka odborným znalostiam prispeli k rekonštrukcii štyroch nedostupných párt, ktoré z etnologického hľadiska predstavujú najväčší prínos.

Na fotografiách sa objavujú krásne Slovenky z filmového prostredia, speváčky, moderátorky, modelky, podnikateľky. Odkaz dobovej fotografie sa prelína so súčasným stvárnením umeleckej fotografie vo výraze modeliek, ktoré sa vžili do pocitov vtedajších neviest. Tímu okolo výtvarného projektu sa podarilo vytvoriť umelecké prepojenie medzi históriou a modernou. Na obrazoch pózujú napríklad Mirka Partlová, Diana Hágerová, Karolína Chromisteková, Lujza Straková či Barbora Švidraňová, Kristína Činčurová, Veronika Ferencová a ďalšie.

Najvzácnejším kúskom je parta z Veľkého Lomu, ktorá bola zrekonštruovaná. Ide o jedinú zdokumentovanú partu z Novohradského regiónu v tomto projekte, na ktorej sa pracovalo mesiac a bola vyrobená zo storočných stúh.

Limitovaná kolekcia 33 obrazov má certifikát originality (COA). Jedinečnosť tohto projektu umocňuje tiež originálne skomponovaná hudba Matúša Ferka, ktorá kombinuje pôvodnú ľudovú hudbu s prvkami aktuálnych moderných hudobných žánrov.

Projekt Party v 21. storočí už zaujal divákov aj za hranicami Slovenska. Exhibíciu tradícií videli v New Yorku, Otave, Viedni či Bruseli, ale krásne umelecké diela reprezentovali našu krajinu a ohúrili aj na olympiáde v Kórei.

Súčasťou výstavy budú autorské dni v termínoch 5. – 8. a 26. – 29. 4. v čase od 11:00-18:00 hod. Na stretnutiach autori porozprávajú o vzniku projektu, o partách, o umení, o sprievodnej hudbe a o všetkom, čo ľudí zaujíma. Vždy bude zastúpený aspoň jeden etnológ a jeden z autorov projektu.

 

 

 

 

2 Responses to Unikátny projekt Party v 21. storočí prebúdza slovenské poklady z kultúrneho spánku

    Pridaj komentár

    Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.