Užite si mesto na jesennom festivale USE THE C!TY

Úrad verejného zdravotníctva sprísnil od 1. septembra 2020 opatrenia proti pandémii ochorenia COVID-19. Počet účastníkov hromadného podujatia znížil na 500 ľudí v interiéri a 1000 ľudí v exteriéri. Rúška sú povinné aj vo vonkajších priestoroch.

—————————————————————————————————————————————————————————————–

Dvanásty ročník multižánrového festivalu USE THE C!TY každoročne láka do ulíc ľudí, aby si svoje mesto pozreli z inej perspektívy ako obvykle. Umelci oživujú známe aj neprebádané zákutia Košíc a diváci majú možnosť vidieť verejný priestor inými očami. V ponuke je množstvo podujatí, ktoré prinesú veľa zábavy. Festival aj tento rok prichádza do centra s tancom, hudbou, maľovaním, skejtovaním, háčkovaním a ďalšími aktivitami a každý Košičan či návštevník si nájde to svoje.

Sviatok užívania si mesta netradičným spôsobom odštartuje už 9. septembra v Kasárňach/Kulturparku o 19:00 hod. slávnostným otvorením. Tanečný súbor SUPRÉMO pod vedením Iwky Hernández a Nikky Kollárovej predvedie moderný scénický tanec s názvom Život v tanci. Divadlo nad vecou prispeje do programu novou hrou Láska nepozná peklo.

Vo štvrtok, 10. septembra, sa festival bude odohrávať v centre mesta už od rána. Program sa začína maľovaním na voľnú tému. Počas ART & TALK s Blondook a Bibiánou predstavia pred Immaculatou svoju tvorbu Viktória Žitňanová Nagyová a Bibiána Kočíková, od ktorých sa  môžete všeličomu naučiť, ale aj porozprávať sa.

V tento deň sa začína aj dvojdňový plenér Montmartre – čiže verejné maľovanie. Prihlásení nadšenci výtvarného umenia budú na plátno zachytávať atmosféru Košíc pred spriaznenými kaviarňami a vy ich môžete pri tom pozorovať.

Zažiť môžete cirkus, vidieť akrobacie a plno zábavy pozdĺž Hlavnej ulice v podaní pouličných umelcov. Viac o tropických a subtropických rastlinách sa dozviete z prednášok s Botanickou záhradou a OZ BotaniKe v parku za Dolnou bránou. Pri Urbanovej veži sa môžete zastaviť v Potulnej galérii nomadSPACE, kde si môžete pozrieť výstavu kresieb a karikatúr spojenú s koncertom. OZ Tvorivá dielňa pripravuje zaujímavú aktivitu Pieskové obrazy a hand made sypané magnetky z Košíc. V parku za Dolnou bránou si budete môcť vyrezať a vysypať jedinečný originál s logom festivalu.

Pozrieť si budete môcť aj ukážku schopností talentovaných skejterov z Výmenníka Ľudová pri Dolnej bráne. A to zďaleka ešte nie je všetko. Povoziť sa môžete autami okolo Urbanovej veže. Túto atrakciu chystá modelárske občianske združenie RC klub Prešov, ktoré sa zameriava na RC modely jazdiace DRIFT v mierke 1:10. V podchode pri Miklušovej väznici bude nainštalovaná výstava hororových masiek. S pouličnou performance Culturkriza obohatí festivalový program Divadlo P. A. z Výmenníka Brigádnická. Zažiť atmosféru tanečných sál 20. – 40. rokov minulého storočia môžete so swingovým tancom a jazzovou hudbou, ktorú pre vás chystá SWING DANCE Košice pred Immaculatou. K profesionálnym tanečníkom sa môžete pridať aj vy.

Pri Kaplnke sv. Michala na priaznivcov hudby čaká dvojhodinový koncert WARM UP HUDBA V MESTE, na ktorom vystúpia Chris Ellys a Klipers. Štvrtok zavŕši komédia o komparzistoch z Hollywoodu, ktorí sa rozhodnú ísť za svojim snom a nakrútiť vlastný film. Večer vám spríjemní divadlo Kontra s predstavením Kamene vo vreckách.

V piatok, 11. septembra, bude festival pokračovať podujatiami z predchádzajúceho dňa, ku ktorým pribudnú nové. Inštalovať sa budú Košické háčkované detaily, tešiť sa už môžete na show tanečnej umeleckej školy Grimmy, ktorá sa pokúsi roztancovať mesto. Vyskúšať si budete môcť maľovanie a súťažiť s graffiti školou z Výmenníka Ľudová a piatok večer je už tradične vyhradený v centre Hudbe v meste. Kapely a jednotlivci vám budú vyhrávať na každom rohu. Môžete si s nimi zaspievať, ale aj zatancovať.

Vstup na všetky podujatia je bezplatný.

Festival finančne podporil Fond na podporu umenia.

One Response to Užite si mesto na jesennom festivale USE THE C!TY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.