V Amazónii riešia herci večnú hereckú dilemu

amazonia4Zábavná, chvíľami trochu trpká komédia zo súčasnosti, pribudne do repertoáru činoherného súboru Štátneho divadla Košice v piatok, 28. marca. Premiéru na zrekonštruovanej Malej scéne ŠD bude mať hra mladého poľského dramatika Michala Walczaka Amazónia. Autor sa v nej venuje svojej obľúbenej téme partnerských vzťahov a tentoraz načrel do prostredia hercov.

Mladý herecký pár je postavený pred dilemu, či robiť naozajstné „veľké umenie“ v divadle alebo či sa „ušpiniť“ napr. prácou v televíznom seriáli. Autor v hre ironizuje nielen stupiditu seriálov a ich primitívnych zápletiek a dialógov, úroveň hercov a režisérov, ale aj druhú stranu prívržencov „veľkého umenia“, ktorí častokrát ani len netušia, ako by to „pravé“ umenie malo vyzerať a upadajú zase do iných klišé.

Ako hovorí režisérka predstavenia Zoja Zupková, v inscenácii sa nepokúša hľadať nejaké zásadné odpovede na tento večný spor. „Skôr si tie odpovede bude musieť hľadať divák sám. Aj naši herci riešia v prestávkach skúšok telefonáty s ponukami do seriálov, a tak je to aj pre nich veľmi aktuálna téma. Aj oni sami riešia tie isté problémy, ktoré sa objavujú v inscenácii. Problémy, ktoré sú existenčné,“ dodáva režisérka, ktorá je zároveň aj autorkou scény. Walczakov text pre potreby košickej inscenácie preložila Michaela Zakuťanská, ktorá vo svojich divadelných hrách používa podľa Zupkovej podobnú poetiku ako Walczak, a tak jej bol aj preklad textu veľmi blízky.

Komédia, ktorá mala premiéru v roku 2011, sa už úspešne uvádza vo viacerých európskych divadlách. Svoju premiéru mala v Čechách, v Bratislave, ale aj v bieloruskom Minsku. Samotný autor napriek svojmu mladému veku napísal už tri desiatky divadelných textov, ktoré vo veľkej miere reflektujú jeho osobné skúsenosti. Potvrdzuje to aj Z. Zupková: „Walczak je zaujímavý tým, že sa dokáže vysmievať sám zo seba a tým je jeho humor výnimočný.“

 Hra o tom, ako rozdielna cesta v kariére zamotá partnerský vzťah dvoch mladých hercov, ponúka zaujímavé herecké príležitosti pre mladých členov súboru. V hlavných postavách sa predstavia František Balog a Lívia Dujavová, v predstavení diváci uvidia  aj Tomáša Dira, Tatianu Polákovú, Andreja Palka, Juraja Zetyáka a Ľuba Záhona. Kostýmy navrhla Diana Strauszová, hudbou prispeje Marián Čekovský a o pohyby hercov sa postará Libuša Bachratá.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.